У Бриселу је данас одржан пети самит „Источног партнерства“, иницијативе Европске уније чији је циљ да учврсти партнерство с Азербејџаном, Јерменијом, Белорусијом, Грузијом, Молдавијом и Украјином.
Након самита усвојено је заједничко саопштење, у којем су учесници признали европске амбиције Грузије, Молдавије и Украјине и навели да иницијатива није усмерена ни против кога.
Уз саопштење је објављен и списак од 20 конкретних резултата сарадње које би ЕУ хтела да постигне до 2020. године.
„Што се тиче присуства или одсуства руског фактора, могу да кажем да Русија нигде није споменута. Руска тема је током дискусије фигурирала јер је тешко замислити да (председник Украјине) Петро Порошенко заобиђе ову тему“, рекао је Чижов.
Он је навео да иницијативе које је Украјина поднела током дискусије нису биле успешне.
„Ниједан амандман који је, према нашим информацијама, украјинска страна покушала да унесе у текст завршног документа није прошао“, изјавио је Чижов.
Према његовој оцени, резултати самита показују да је „Источно партнерство“ на издисају као политичка и економска иницијатива Европске уније, а у завршном документу је више речи него садржаја.
Чижов сматра да је то повезано с низом фактора, међу којима је различит однос шест земаља у фокусу према овој иницијативи.
„Од читаве ове замисли остало је само пропагандно паковање и, услед недостатка вишестраног садржаја, пре свега економског, прави се избор билатералних пројеката, који се ради привида успеха подводе под окриље тог 'Источног партнерства'. Нисам склон прецењивању историјског значаја овог скупа“, навео је Чижов.
Он сматра да је „прилично објективно резултате самита сумирао један од његових учесника, шеф белоруске делегације, министар иностраних послова Владимир Макеј, који је рекао да су они одразили ниска очекивања од овог догађаја“.