Судски процеси између Техерана и Лондона и потенцијална исплата дуга последица су непоштовања одредби два уговора од стране британске компаније „Интернешнел милитери сервисиз” (International Military Services), која је требало да испоручи војну технику Ирану, пише амбасадор Баединежад на свом профилу на Телеграму.
„Тадашња влада иранског шаха је 1974. и 1976. године закључила са овом компанијом два уговора за куповину тенкова ’Чифтен‘ и других војних возила. На основу једног од уговора, у Иран је требало стигне 1.500 тенкова. До момента победе Исламске револуције у Иран је било испоручено свега 185 тенкова, а после тога британска страна није до краја испунила своје обавезе и тиме је нарушила одредбе уговора“, појашњава ирански амбасадор у Великој Британији.
Након што је Техеран покренуо поступак против британске компаније 2001. године, Хашки арбитражни суд је пресудио у корист иранске стране. Британска компанија је по одлуци арбитраже проглашена кривом за нарушавање услова уговора и обавезана да исплати дуг Техерану.
Према речима Баединежада, због насталих техничких и правних проблема, као и немогућности да се утврди колика је дужничка сума, али и затегнутим политичким односима и санкцијама, исплата Техерану се стално одлагала.
„Било је потребно чак осам година тешких преговора да установимо висину дуга. Када је 2009. године суд коначно установио износ, онда су на сцену ступили политички проблеми и санкције Ирану су додатно отежале исплату дуга“, истиче ирански дипломата.
Разматрања датог проблема су почела поново 2016. године, након што је годину пре тога био потписан уговор са Ираном поводом његовог нуклеарног програма.
„Имајући у виду побољшање политичких прилика између Ирана и Велике Британије, почело је разматрање неколико важних техничких момената. Надам се да се сад заиста налазимо у завршној фази и да ће у неколико наредних дана на рачун Централне банке Ирана бити уплаћен британски дуг“, говори Баединежад.
Међутим, ирански дипломата додаје да западни медији покушавају да представе овај догађај као некакво „закулисно дешавање“, како би ослободили Назаин Загери Ретклиф, Иранку која има двојно држављанство и која се тренутно налази у Ирану јер је ухапшена.
Служба за односе са јавношћу иранске амбасаде у Великој Британији за Спутњик је изнела да „западни медији дају информације о Ирану онако како њима одговара, често не сасвим онако како то одговара истини“.
Хошар Ростами, ирански независни експерт и директор финансијског одељења иранске филијале Канадског института економских студија „Фајнпат”, за Спутњик говори да је ситуација у вези са исплатом британског дуга Ирану одраз политичких односа двеју држава.
„Исплата британског дуга је више правни проблем него економски или банкарски и у директној вези је најпре са политичким односима двеју држава. Ако новац буде одблокиран, то пак не значи да ће и остали активи државе такође бити одблокирани. Другим речима, на све економске односе утичу политички односи двеју држава“, подвлачи Ростами.
Осим тога, експерт је такође изнео став да би се овај корак Велике Британије могао тумачити као некакав реални корак напред ка успостављању бољих односа Ирана са западним државама након што је 2015. потписан споразум у Бечу између Ирана и међународне „шесторке“ у вези са нуклеарним програмом Техерана.