Ма колико да смо у истом дану, али и недељама и месецима раније, сведоци саопштења и других фудбалских клубова у којима изражавају незадовољство, па и два највећа Звезде и Партизана, „традиција“ стадиона као лакмус папира за свет политике од „Максимира“ деведесетих, преко „спаси Србију из луднице, Коштунице“ двехиљадитих, до данашњих дана, тера на опрез и запитаност колико у свему има спорта, а колико политике?
„Не чуди ме одлука ФК Нови Пазар. Пратио сам све утакмице, видео сам шта се ради, јасно је да се ове сезоне тачно зна ко ће ући у Суперлигу, тачно се зна који клубови имају утицај у односу на остале клубове. Ово што раде судијска организација и судије ничему не води“, каже за Спутњик Реџеп Кораћ, бивши генерални секретар ФК Нови Пазар.
Утакмице само форма, резултати познати унапред
И у периоду док сам био активан у клубу, додаје Кораћ, најављивали смо иступања из лиге јер смо имали тенденциозна суђења, двоструке аршине у сваком погледу — да ли је то у питању Савез или судијска комисија или дисциплинска комисија, увек је Нови Пазар био у неком другом углу гледања.
„Такође и кад су у питању националистичка скандирања, шовинистичка скандирања, којима није место ни на једном спортском борилишту, увек су била и против бошњачког народа и против ФК Нови Пазар. Увек се то другачије гледало“, сугерише Кораћ за Спутњик.
Нови Пазар је специфична прича годинама, констатује за Спутњик Зоран Павић, спортски новинар и дугогодишњи хроничар српско-југословенске фудбалско-политичке збиље, јер се полемисало о њему и кад је ушао у Суперлигу, потом о томе на које начине опстаје у лиги, а све због тога што тај регион треба да има суперлигаша.
„Овога пута на делу је права помама у српском фудбалу која има и објективне и субјективне разлоге. И објективни и субјективни разлози су ти што су у Фудбалском савезу једноставно хаос, дезорганизација, непоштовање сопствених прописа, правилника, што је дозвољено да сви називају председника и челнике Савеза криминалцима, да се о судијама прича свашта, што нико није заштићен, што нико не реагује и онда тако долази до неких епизода које као ескалирају“, напомиње Павић за Спутњик.
Репрезентација Србије се пласирала на Светско првенство у Русији, наглашава Реџеп Кораћ, то је добар знак да је фудбал у Србији кренуо добрим путем, али ово што се дешава и у Суперлиги и у Првој лиги не слути на добро и може да се поквари све добро што је урађено.
„Никоме није у интересу да голман демонстративно дегажира лопту преко трибина, као што је то био случај на утакмици између Борца и Спартака, да пола утакмице играчи седе на терену, да се пишу разна саопштења и од Црвене Звезде и од Партизана, да нема никаквог такмичарског жара и да се знају предрезултати на свим мечевима“, тврди Кораћ.
Вербално насиље или најава стварног
Сви клубови имају сличне или исте разлоге за незадовољство, истиче он, осим што се Нови Пазар буни и због националистичких испада и парола.
„Политици није место на спортским борилиштима. Није место националистичким и шовинистичким скандирањима парола о осуђеном ратном злочинцу Ратку Младићу. Било је и са друге стране, и од стране наших навијача, али смо се увек борили против таквих скандирања и ограђивали се од таквих скандирања. То исто тражимо и очекујемо и од других клубова и Фудбалског савеза, да се ограде и да спрече такве испаде“, посебно напомиње Кораћ.
Одлука Управног одбора ФК Нови Пазар, указује Кораћ за Спутњик, има везе и са финансијским проблемима јер константно покушавају да исплате играче, реше дуговања и стабилизују ситуацију у клубу, а са друге стране им додатне проблеме прави нерегуларност такмичења.
„Пазите, прошлог викенда утакмица између Будућности из Добановаца и Новог Пазара није доносила одлуку о томе ко ће у виши, а ко у нижи ранг такмичења, али је судија катастрофално оштетио Нови Пазар тако што је досудио непостојећи једанаестерац, поделио шест, седам жутих картона, три искључења, то је катастрофа за фудбал“, категоричан је Кораћ.
Коначну одлуку о иступању клуба из лиге донеће Скупштина клуба почетком децембра, али Кораћ каже да је из разговора са људима из управе закључио да су чврсти у овој одлуци, јер је њихов одговор да је неисплативо улагати у нешто за шта знате да сте осуђени на пропаст.
„Овде је главна реч о томе да је фудбал изгубио смисао. Да ли има сврхе уопште играти фудбал у Србији? Ево узмите пример ФК Чукарички, клуба за који сви кажемо да је најбоље организован и да је пример за све остале клубове. Његов председник је пре неки дан изјавио да је утакмицу Чукарички Црвена Звезда гледао до 50 минута и да је након тога напустио стадион. Читао сам његову изјаву како каже да му је било довољно 50 минута да види о чему се ради и да човек више неће долазити на стадион“, сугерише Реџеп Кораћ.
Нови Пазар је очигледно дуго, дуго незадовољан суђењем, као и многи други и очигледно је, сматра Зоран Павић, да су видели да на терену можда не могу да постигну никакав значајан резултат и ово је једна врста притиска.
„Нико не гарантује да ће та Скупштина клуба потврдити ту одлуку, чак верујем да ће Скупштина поново, пошто ово није прва претња Новог Пазара те врсте, вратити ту причу да се ето сачека још мало да Фудбалски савез реагује и тако даље, и да ће Нови Пазар наставити да се такмичи“, резонује Зоран Павић.
Суштина приче је да Фудбалски савез Србије, који има потпуно исте прописе као УЕФА и ФИФА кад су у питању сви видови дискриминације, и шовинизам и расизам, то је у ствари услов да би се био део УЕФА и ФИФА, апсолутно не спроводи ништа, подвлачи Павић, па зато на утакмици у Добановцима имамо неукусно скандирање Младићу јер знају да неће бити кажњени.
Висока политика хлади страсти трибина
„Дакле, од главе, од врха Фудбалског савеза Србије је ствар наопака, па онда вертикално на доле и онда још хоризонтално. Ништа се не ради као треба, не поштују се сопствени прописи, или се примењују селективно и од тог тренутка почиње безвлашће и анархија од Суперлиге, од два наша највећа клуба, па низбрдо, ето сад Новог Пазара у другом степену такмичења, до тамо разноразних зона и тако даље где се истерује ’политика‘ на фудбалском терену“, јасан је Павић.
Док је Нови Пазар био у Суперлиги, подсећа тај спортски хроничар, било је доста тих условно речено политичких конотација, турских застава на трибинама, онда се за утакмице са Звездом, Партизаном, па и Радом налазио начин да буду без публике, било је свакојаких скандирања и са једне и са друге стране, апсолутно неспортских и имало је ту неку своју политичку тежину.
У међувремену је, појашњава Павић, прича са Новим Пазаром пацификована без обзира што су његови најватренији навијачи, организовани у две групе, прилично радикално муслимански орјентисани, што то не скривају и што показују ту огромну везу и љубав према Турској, за разлику од Србије, да тако кажемо.
„Међутим, од руководства Новог Пазара, од угледних Новопазараца у Београду, пре свега мислим на Расима Љајића, та је ствар некако легла, смирена је. Понављам, мислим да ће Нови Пазар да остане у тој лиги. Исто тако мислим да те неке тешке политичке конотације изласка Новог Пазара из Прве лиге Србије не стоје, па шта, неће играти турску лигу. Сасвим сигурно да се то неће десити, односно постоје у високој политици механизми да се то амортизује“, тврди Павић.