Одређени теоретичари завера тврде да је Јосип Броз Тито био члан масонерије, а иду толико далеко да тврде да је Тито чак био и масон 33. степена.
Али Велика ложа Британске Колумбије и Канаде на својој званичној страници тврди да Тито није био масон.
„Члан Црвене интернационалне гарде после Октобарске револуције Јосип Броз Тито постао је члан Коминтерне 1934, да би га потом Стаљин избацио 1948. године. Током Другог светског рата водио је најмоћнији покрет отпора у Европи, да би 7. марта 1945. године успоставио прву комунистичку власт у тадашњој Југославији“, кажу они.
Сматрају како је Тито иза себе оставио мешовито наслеђе.
„С једне стране, био је критикован као ауторитативан владар, док је, с друге стране, био упамћен и препознат као неко ко је инсистирао да сви народи Југославије имају загарантована једнака права. Имао је водећу улогу у Покрету несврстаних, а у СФРЈ је остао на власти све до своје смрти 1980. године“, сматрају у овој Великој ложи.
Напомињу да теорије завере тврде да је Тито 1926. постао члан масонске ложе „Либертас“ у Напуљу у Италији. Ипак, како тврде, реалност је другачија, ако се они питају.
„Тито је, у ствари, радио као агитатор Комунистичке партије у бродоградилишту у Краљевици на јадранској обали у Хрватској од 21. септембра 1925. до 2. октобра 1926. када је прешао у ливницу у близини Београда. Нема никаквих доказа да је путовао у Напуљ у то време“, кажу из Велике ложе Британске Колумбије и Канаде.
Напомињу и како је на почетку Другог светског рата постојало 27 ложа с 2.500 чланова у Југославији.
„Слободни зидари били су забрањивани под нацистима, што су исто доживели и касније под Титовом влашћу, иако непотврђени извори тврде да су многи комунистички лидери били предратни масони. Дакле, када се све узме у обзир — однос комуниста према масонима, Титова забрана ложа, као и нерегуларан статус италијанске масонерије у то време, нема разлога да се верује да је Јосип Броз Тито био масон“, закључују они.
Дневно.хр