„Хрватска неће у Шенген пре него што примени арбитражну одлуку, а Словенија неће подржати ни њен улазак у ОЕЦД“, казао је Ерјавец након састанка вођства своје Демократске странке пензионера (ДЕСУС).
Наводи се да је састанак био посвећен припремама те партије за парламентарне изборе у Словенији средином наредне године.
Ерјавец је, говорећи о односима с Хрватском и арбитражи, казао да Словенија у садашњој ситуацији не може Хрватској дати дозволу за улазак у шенгенски простор.
„Све док се арбитражна одлука не примени даваћемо негативно мишљење на хрватско чланство у Шенгену. У Шенгену не може да буде држава која не зна где су њене границе са суседима“, казао је Ерјавец.
Он је додао да Словенија не може да дâ сагласност, ни на пријаву Хрватске за чланство у ОЕЦД, јер својим понашањем према примени арбитражне пресуде и односом према „Љубљанској банци“ и питању такозване пренесене штедње хрватских грађана у тој банци, показује да „не поштује владавину права“.
„Држава која нема независан правосудни систем и не поштује међународно право не може да постане чланица Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД), у којој су најразвијеније државе света“, казао је словеначки министар.
Премијер Хрватске Андреј Пленковић позвао је јуче Словенију да се уздржи од било каквих једностраних потеза када је реч о примени арбитражног споразума о граници на мору и копну између двеју држава.
Пленковић је на почетку седнице Владе позвао словеначког колегу Миру Церара на наставак дијалога о граници.
Хрватски премијер је оценио да је за јавност последњих дана најинтересантнији био његов сусрет са Цераром, оценивши да је веома добро што је до тог сусрета у Загребу дошло.