Да бисте били сигурни да је одмрзнута храна свежа, нутритивна и укусна као пре замрзавања, постоје нека правила којих морате да се придржавате.
Храна мора да буде замрзнута у тренутку када је најсвежија. Водите рачуна да се неке намирнице не замрзавају добро, као што су свежа јаја и кромпир.
Не заборавите да се течности шире на ниским температурама, па је важно оставити доста простора у замрзивачу када замрзавате течне намирнице.
Најважније је да пазите колико дуго одређене намирнице стоје у фрижидеру пре него што изгубе укус или постану нејестиве. Када је реч о хлебу и десертима, печени хлеб и ролнице могу да се користе два до три месеца након замрзавања. Непечени хлеб, с друге стране, може да стоји само месец дана у замрзивачу.
Непечени комади воћа могу да буду замрзнути до четири месеца, палачинке не би требало остављати више од три месеца.
Када је месо у питању, девет месеци је најдуже што се тиче јагњетине. Цело пиле или ћурка могу да се замрзну на годину дана, али исечени комади у замрзивачу могу да стоје до девет месеци.
Млевено месо сме да стоји само четири месеца, а исто важи и за изнутрице. Сирови хамбургери могу да стоје четири месеца. Пржена пилетина и остала живина могу да буду безбедни за јело и након четири месеца.
Морска храна може да буде врло проблематична ако није добро замрзнута. Танки филети рибе могу да стоје шест месеци, док масна риба може да буде замрзнута само три месеца. Кувана риба сме да се складишти два месеца.
Млечни производи и јаја могу да стоје девет месеци у замрзивачу, млеко највише шест месеци, маргарин до годину дана.
Супе с месом би требало држати најдуже три месеца, а исто важи и за супе с поврћем и гулаш.
Цитрусно воће може у замрзивачу да проведе највише три месеца, док остало воће може да стоји до девет месеци.
Коштуњаво воће може да буде замрзнуто на три месеца, а поврће може да стоји у замрзивачу до 12 месеци.