Према његовим речима, брод је превозио нафтне прерађевине до севернокорејског брода у међународним водама, крајем октобра ове године, али је потом ухваћен у јужнокорејској луци Јосу, где је обављен претрес. Истовремено, агенција „Јонхап“ прецизира да је тада 600 тона прерађене нафте нелегално пресуто у севернокорејски танкер.
САД су у складу с тим предложиле да се пловила под заставом Хонгконга ставе на „црну листу“ Уједињених нација, због покушаја да заобиђу међународне санкције.
Кина је саопштила да њени бродови не продају нафту Северној Кореји, додајући да никада не би дозволили кинеским компанијама да крше резолуције УН.
Портпаролка Министарства спољних послова Кине изјавила је да је Пекинг увек поштовао резолуције УН и да ће сви пропусти, уколико постоје, бити решени, преноси Ројтерс.
Амерички председник Доналд Трамп рекао је у четвртак да је веома разочаран што Кина дозвољава да Северна Кореја долази до нафте, упозоривши да би такви потези могли да спрече „пријатељско решење“ за кризу насталу због нуклеарног програма Пјонгјанга. Са друге стране, Кина тврди да Северној Кореји није продавала нафту.
Прошле седмице Савет безбедности УН је увео нова ограничења у трговини са Северном Корејом, укључујући ограничење испорука нафтних производа тој земљи на само 500.000 барела годишње, подсећа Ројтерс.