Роџерс, за лобистичке услуге награђен титулом почасног „конзула“ Косова за Торонто, у писму упозорава менаџмент биоскопа да су домаћини филму који, како каже, промовише говор мржње према најмлађој европској нацији.
Филм Бориса Малагурског, тврди Роџерс, финансирале су српска и руска влада како би подстицале насиље и неслагање између српског и албанског народа, као и за стварање антиалбанског сентимента пред гласање за пријем Косова у УНЕСКО. Према Роџерсовом мишљењу, српска и руска пропаганда дубоко су клеветничке и за тако нешто нема места у Канади.
Роџерс очигледно није гледао филм, већ поступа по шаблону по коме поступају сви албански лобисти. То показује и речник којим се служи, као и неистинити аргументи које користи.
За разлику од Роџерса, менаџмент биоскопа „Риџент“ погледао је филм, па је могао и да закључи да се не ради ни о каквој пропаганди или подстицању на мржњу, а на основу најавне и одјавне шпице могао је да закључи и да српска и руска влада нису финансијери филма.
Зато нису ни забранили пројекцију, а на њих није деловала ни Роџерсова претња да ће се жалити Комисији за људска права Онтарија.
Овај покушај није једини. Лобисти косовске независности широм света ангажовани су на покушајима да се филм „Косово, моменат у цивилизацији“ забрани.