„Борбена Барби“ је надимак који је Хоџова добила након што се у својој касарни појавила на високим штиклама и са розе кофером. Њен атипични изглед су допуниле густе вештачке трепавице и подебели слој упадљиве шминке.
Хоџова је службовала у Ираку, где је чак добила и орден. Према њеним речима, пошто су колеге сматрале да је награду незаслужено добила, почели су да је киње и понижавају. Међутим, није се завршило само на томе. Једном приликом су у мензи бациле конзерву газираног пића, погодивши је у главу. Малтретирање се није завршило ни када је дала отказ и отишла из војске. Бивше колеге настављају да јој упућују увреде путем друштвених мрежа.
Атомски подводни бордел британских оружаних снага
#WomanCrushWed Katrina Hodge:Corporal in the British Army & Miss England '09. Nicknamed Combat Barbie #Inspiration pic.twitter.com/jVn3nvzQWe
— Werewolf CrossFit (@WerewolfCF) 07. октобар 2015.
Прича са Кeтрин Хоџ није најозбиљнији скандал у британским оружаним снагама. У октобру 2017. године, читав свет је чуо за „подводни бордел“ на подморници „Виџилант“. Главни „развратник“ је био капетан Стјуарт Армстронг, који је противно правилима ступио у сексуалне односе са инжењерком за техничко одржавање Ребеком Едвардс. Касније се испоставило да су под водом секс имали још неки официри и официрке.
Пентагон ипак на првом месту
Светски „број један“ по броју сексуалних скандала је Пентагон. У америчкој војсци удео жена чини 15 одсто. Сваке године више од 5.000 њих пријави неки вид злостављања. Један од најпознатијих је био случај када су се 2017. године на друштвеним мрежама појавиле фотографије голих жена-војника из Корпуса маринаца. Наравно да већина њих није ни сањала да су их колеге фотографисале. Тадашњи министар одбране САД Џејмс Матис је овај догађај назвао „одсуством поштовања људског достојанства“. Иако је одмах покренута истрага, до данас се не зна исход.
Почетком фебруара 2018. године, амерички Конгрес је добио на разматрање материјале и сведочанства о великом броју силовања и сексуалног узнемиравања у елитним војним образовним институцијама, попут Вест поинта, на ваздухопловним и морнаричким академијама. Само током прошле године било је забележено 50 сличних инцидената, што је скоро два пута више него 2016. године. Овај проблем је већ неколико година заступљен у војсци, а 1999. године снимљен је филм „Ћерка генерала“, у којем је главна јунакиња жртва својих колега са класе, који су је групно силовали.
Силовања на полигону Бундесвера
Озбиљан раст броја случајева сексуалног узнемиравања забележен је и 2017. године у оквиру Бундесвера. Прошле године су у немачкој војсци забележена 234 случаја кршења правила, што је за 80 одсто више него 2016. године. Тако су у градићу Пфулендорф, према сведочењу једног од официра, регрути у центру обуке били изложени крајње екстравагантним „тестовима“. Инструктори су терали момке и девојке да се скину до пола, после чега су их приморавали да испуне крајње понижвајуће задатке и поврх свега све то снимали. Почетком новембра прошле године је на полигону једног дела јединица ПВО, након плесне вечери организоване за војнике, један водник силовао две регруткиње од 18 и 22 године.
Руководство Бундесвера уопште не драматизује ситуацију. Према речима представника немачког ресора одбране, реалан број силовања у редовима немачке војске се не мења већ неколико година. Разлика у броју пријављених случајева у вези је са тиме што се жене све мање плаше да о томе отворено говоре. Према мишљењу експерата, велику улогу у свему овоме је одиграо последњи талас секс-скандала на Западу.