Приштина не бира средства како да дође до свог циља, а ове године је циљ формирање Оружаних снага Косова. Да би то остварили, потребно им је да у својим редовима имају минимално десет одсто највеће мањинске заједнице у својим редовима.
На то је упозорио пре неки дан и сâм председник Србије Александар Вучић који је замолио младе Србе са Косова да не приступају КБС. Већина Срба који пристану да буду део КБС, или су приштински плаћеници или су уцењени.
Како ово може да се спречи?
Доктор политичких наука Јелена Вукоичић подсећа да држава Србија може мало тога сама да учини, осим да преко својих локалних заједница на Косову и Метохији апелује и анимира наше становништво како би их упозорили шта је последица таквог потеза.
„Ситуација је дефинитивно компликована. Ако на то додамо чињеницу да велики број наших људи, посебно у енклавама, јако тешко живи, то ствара ситуацију у којој је тешко спречити овакве појаве“, напомиње она.
Држава Србија, додаје наша саговорница, мора преко својих локалних власти, у којима има значајан утицај, да апелује на наше, посебно млађе становништво и да им објасни о чему се ту заправо ради.
„Србија има значајан утицај у финансијском смислу, јер велика већина Срба на КиМ прима плате из централне Србије. Широк круг људи, који има и те каквог утицаја на наше људе на Космету, ради углавном у државним институцијама Србије и Београд може да искористи те своје ресурсе да утиче и да спречи једну овакву катастрофу у најави.“
Сви ми знамо, додаје наша саговорница, шта би значило формирање војске Косова и да би то била војска Велике Албаније, чији би примарни циљ свакако био непријатељски однос према Србији.
„То би за нас био огроман проблем у будућности. Нажалост, овде су Србији делимично завезане руке, али сви морају да се анимирају, посебно српски званичници на Космету и да спрече да приштинске власти да скупе довољан број очајних људи који су због новца спремни да ураде овако нешто. Њихов задатак је да објасне том обичном човеку у српској енклави на Космету, који можда не схвата, шта такав његов потез значи за сопствену будућност и будућност своје деце. Због овога би требало да се анимира цела држава Србија и сви медији“, каже наша саговорница.
Приштина већ неко време у тишини врбује младе Србе из најсиромашнијих слојева, плаћајући им повеће суме новца да се прикључе КБС, а уколико они то одбију, следи застрашивање. И прете да ће им се чланови фамилије наћи на албанским потерницама као оптужени за ратне злочине, или да ће им одузети имовину.
У таквим околностима је само прошле године у КБС приступио 61 Србин, што је на албанској државној телевизији приказано као доказ да српска заједница са Косова и Метохије „прихвата државу Косово“, и њену војску.
Већ смо поменули да је КБС потребно да досегне десет одсто мањине у својим редовима, јер би на тај начин Тачи добио простор да захтева хитну трансформацију те формације у Оружане снаге Косова, са образложењем да су „Срби, грађани са Косова, прихватили ’војску Косова‘“.
У таквој позицији, коју у Приштини називају „прихватање реалности стања на терену“, четири српска гласа, колико им иначе треба да би им прошао закон о трансформацији КБС у Оружане снаге Косова, у овом случају не би била ни потребна, јер би се гласао простом већином.
Тачију је битно да међународној заједници докаже да је та будућа војска Косова мултиетничка, а ако Приштина успе у својим намерама, имаће озбиљно опремљену војску обучену за рад са најсавременијим наоружањем.