Руси себе сматрају „самодовољном евроазијском великом државом“, а то осећање нема никакве везе с Владимиром Путином, нагласио је швајцарски историчар у интервјуу листу „Бернер цајтунг“.
Према његовим речима, Запад је пропустио своју шансу да јаче интегрише Русију.
„Запад се надао да ће уз помоћ санкција ослабити руски режим, а испоставило се управо супротно. Председнички избори у Русији су показали да становништво подржава тај режим“, навео је историчар.
Перович инсистира на томе да западне земље не смеју да прибегну „крајњим мерама“ против Руске Федерације. „У Сједињеним Државама већ влада антируска хистерија“, упозорио је он и додао да је победа Владимира Путина на председничким изборима у Русији, заправо, шанса за Запад да се смањи напетост у односима с том земљом.
„Путин има велику подршку становништва и провешће на трону још нових шест година. Због тога може да дозволи себи да крене у сусрет Западу. У противном, Русија би могла да остане без неопходних инвестиција. Путину су потребни Европљани — они су главни купци нафте и гаса. Поред тога, Руска Федерација је много више увучена у глобалну економију него што је то био Совјетски Савез“, објаснио је историчар.
Перович је позвао политичаре да почну да преговарају на највишем нивоу. „Не треба да буде нове Јалте, али потребно је да се замислимо о новој архитектури безбедности која подразумева ближу сарадњу с Русијом“, нагласио је он.
„Руска Федерација се никада неће потчинити и никада неће постати део западног друштва с његовим вредностима. Русија себе сматра самодовољном евроазијском моћном државом која брани своје интересе широм света и ништа од тога не зависи од Путина“, закључио је швајцарски историчар.