Амбасадорка Британије при УН Карен Пирс рекла је да је најважније да то тело, које има задатак да одржава међународни мир и безбедност, „’својим очима‘ види ситуацију на терену у веома очајном случају наводног кршења људских права и злоупотреба и злочина против човечности“, преноси АП.
Влада већински будистичког Мјанмара не признаје муслимански мањински народ Рохинђе као етничку групу и инсистира на томе да су они илегални мигранти из Бангладеша који живе на њиховој територији противзаконито.
Рохинђе су дуго третиране као да не припадају Мјанмару, иако су њихове породице живеле у тој држави генерацијама. Скоро свима је одбијен захтев за држављанство од 1982. године, ефективно их чинећи особама без држављанства.
Њима је зато оспорено право на кретање, као и друга основна права, наводи АП.
Најновији талас насиља у Мјанмару започео је када су Рохинђе побуњеници извели низ напада 25. августа на отприлике 30 безбедносних база и друга места.
Снаге безбедности Мјанмара одговориле су спаљивањем до темеља села у којима живе Рохинђе, што су Уједињене нације и групе за људска права окарактерисале као кампању етничког чишћења.
Чланови Савета безбедности УН планирају да напусте Њујорк вечерас, а долазак до кампова на југу Бангладеша, где Рохинђе које су избегле сада живе, заказан је за сутра.
Они ће такође посетити престоницу Бангладеша Даку и престоницу Мјанмара Нејпјидо, где ће имати разговоре са владиним званичницима пре него што у уторак отпутују у Ракајн.
Танјуг