Руски и страни политичари, научници, угледни експерти, бизнисмени и инвеститори, пре свега, разговарају о кључним питањима стања светске економије и њеним перспективама, као и јачању поверења између пословних партнера, бизнисмена и државе.
У оквиру пословног дела програма учесници разматрају и утицај нових технологија на све сфере живота, а посебна пажња се посвећује дигитализацији и људском капиталу. Дискусије су фокусиране на коришћење вештачке интелигенције у реалном сектору економије, генетској терапији, напредним технологијама у медицини, изградњи дигиталне инфраструктуре и коришћењу технологија блокчејна у пословању и управљању.
Посетиоци могу да виде нове технолошке иновације, важне пројекте, беспилотне летелице и да разговарају или заплешу са роботима.
На самом улазу у павиљон изложена је макета стадиона ФК Зенит, на коме ће се играти утакмице предстојећег Светског првенства у фудбалу. Многи руски званичници тврде да је петербуршки стадион „најбоља спортска арена“.
Једна од девојака на штанду Зенита — Дарја — пожелела нам је добродошлицу на српском језику. Каже да је српски сама учила, помало га је, признаје, и заборавила, али јој је велика жеља да посети нашу земљу.
На штанду најстарије руске банке „Збербанке“, која ове године обележава 175 година постојања, посетиоце форуме дочекује робот Ива, који гостима дели и печатира књиге из библиотеке те банке. Књиге које се поклањају на форуму су избор шефа тог финансијског конгломерата Германа Грефа.
Током форума успостављају се контакти, договарају се послови и склапају споразуми. Руска државна корпорација „Ростех“ је обелоданила да вредност уговора који је потписан са Кином још 2015. о куповину ловаца Су-35, износи око 2,5 милијарди долара.
Русија је у последње две године већ испоручила 14 авиона Су-35 кинеској страни, а током ове године биће испоручено и преосталих 10.
Руски „Вимпелком“ и кинески „Хуавеј“ потписали су у Петербургу двогодишњи уговор о развоју телекомуникационе инфраструктуре петог покољења у Русији. Мрежа 5Г је, како објашњавају експерти на форуму, чак 30 пута бржа од 4Г.
Договорена је и изградња фабрике за производњу картона и амбалаже у Тулској области; још два споразума предвиђају изградњу фармацеутске производње у Серпуховском рејону и фабрику боросиликатног стакла у округу Пушино; потписан је и споразум о изградњи производног цеха за прераду меса у Каширу, који ће отворити 500 радних места. У Ногинском ће бити изграђен комплекс стакленика, који ће, како се планира, давати 20 хиљада тона воћа и поврћа годишње.
Нови споразуми се на форуму потписују готово сваког часа, па ако се по јутру дан познаје — онда се већ сада може оценити да форум, који ће трајати још два дана, протиче више него успешно.
Руски министар финансија Антон Силуанов, који је главни „преговарач“ између власти и бизнисмена, изјавио је да влада намерава да формира специјални фонд за инфраструктурне инвестиције. Он се неће пунити приходима од нафте и гаса, него ће новац стизати са тржишта.
Силуанов је такође најавио да би Русија могла да пређе с долара на евро у спољнотрговинским обрачунима. Истовремено, он је навео да Русија већ сада развија плаћања у националним валутама са својим трговинским партнерима.
Очекује се да ће се руски председник Владимир Путин до краја дана састати са члановима међународног експертског савета Руског фонда за директне инвестиције и инвеститорима из иностранства, који управљају капиталом већим од 14 билиона долара. На тај састанак позвано је 40 инвеститора из Катара, Кувајта, Саудијске Арабије, Уједињених Арапских Емирата и других земаља.
Ипак, централни догађај форума биће пленарно заседање, заказано за петак, 25. мај, на којем ће, осим Путина, учествовати председник Француске Емануел Макрон, премијер Јапана Шинзо Абе и шефица ММФ-а Кристин Лагард.
Француска делегација је најбројнија и у њој је више од 200 привредника. Како је најављено, Путин и Макрон ће имати радни ручак, након чега ће бити потписан низ докумената, а на крају ће два председника одржати заједничку конференцију за новинаре.
Путин ће се на маргинама Петербуршког форума састати и са шефовима великих страних компанија, укључујући и представнике Велике Британије, САД, Кине, Немачке, Француске и Јапана. Руководиоци компанија као што су „Сименс“, „Шел“, „Боинг“, „Нестле“, „Тојота“, „Волга“ разговараће са Путином о инвестицијама и изнеће своје предлоге о питањима стварања високотехнолошких производњи у Русији.
Страни инвеститори су током прошле године уложили средства у рекордан број пројеката на територији Русије — чак 238, што је 33 пројекта више него 2016.
Они су финансирали првенствено развој нових производних капацитета — 202 таква пројекта у Русији — а не ширење постојећих.
Председник Републике Српске Милорад Додик је најавио да ће у петак, 25. маја, на Економском форуму у Санкт Петербургу разговарати са Путином о даљој сарадњи економије и опредељењу Српске да буде војно неутрална и да у томе прати Србију, а такође ће бити речи и о америчком мешању у изборни процес у БиХ.
Србију на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу представљају саветник председника Александра Вучића Драгутин Матановић, министар рударства и енергетике Александар Антић, министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић и државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Богдан Игић, који ће данас одржати низ билатералних састанака.