„Самит председника Русије и САД, Владимира Путина и Доналда Трампа, мора бити припремљен. Апсолутно је ненормално да још нису имали никакве преговоре. Протраћили смо 2017. годину и скоро половину ове године. Морамо да сустигнемо оно што смо пропустили“, објавио је Горбачов на званичном сајту своје фондације након округлог стола „Фонда Горбачов“ посвећеном 30. годишњици посете председника САД Роналда Регана Москви.
„И морамо да гледамо даље — да се вратимо на перспективу сарадње и партнерства. У своје време ми смо размишљали озбиљно, а данас неки говоре да је то утопија и да су Русија и Америка осуђене на конфронтацију. Ја им одговарам: не, нису осуђене“, нагласио је Горбачов.
Горбачов сматра да би требало идентификовати проблеме на почетку припрема за самит, а верује да су неки од тих проблема спречавање трке у наоружању, стратешка стабилност и споразуми о ограничавању количине наоружања у свету.
Бивши председник СССР-а изразио је наду да ће две земље „имати довољно снаге и енергије за овај велики посао који предстоји да би се извукло из тренутног зачараног круга и кренуло ка нормалним односима“.
Најважнији узрок тренутних проблема у билатералним односима, према његовом мишљењу, лежи „у погрешној процени на Западу и, пре свега, у Сједињеним Америчким Државама историјског догађаја — краја Хладног рата“.
То је била заједничка победа, нагласио је бивши совјетски лидер, „али уместо да се то све призна, Запад је објавио о својој победи у Хладном рату“, Сједињене Америчке Државе су закључиле да је „потребно јачати снаге, наметати своју вољу, градити униполарни свет, америчку империју“, истакао је политичар.
„Последице су нам познате. И на Блиском Истоку и на Средоземном мору и у Европи — Југославији, а сада и Украјини. И то се дешава на континенту где су почела два светска рата! Сматрам да су сукоби и употреба силе у Европи посебно неопростиви. Ово је највећи неуспех европске и светске политике“, сматра Горбачов.
Он је подсетио да Европа никада није изградила свеобухватни безбедносни систем који би обухватио све земље.
„Предлагали смо стварање Савета безбедности за Европу и та идеја добила је подршку (Митеран, Геншер, Скоукрофт). Али су је игнорисали“, прецизирао је бивши председник СССР-а.
Уместо тога, он је приметио да је „супротно не само ставу Русије, већ и упозорењима многих политичара и дипломата Запада“, НАТО почео да се проширује.
„Нећу да наводим све примере једностраних акција Сједињених Америчких Држава. У Русији су оне схватане недвосмислено: наши интереси се не узимају у обзир, нас желе да избаце из светске политике. Тако се не сме разговарати са Русијом. Ако је неко очекивао да ће Русија пристати на секундарну улогу у светским пословима, да неће бранити своје интересе, то је била велика грешка. Исто тако нису се оправдали ни прорачуни за изолацију Русије“, рекао је он.
Таква је реална ситуација у односима две земље „и сада је потребна реална политика“ како би започео излазак из тренутног застоја, закључио је Горбачов.