Колумниста „Спутњик интернешенела“ Нил Кларк направио је листу „потенцијалних изненађења“ Русије 2018. — тимова који би могли надмашити своје могућности и у случају да заблистају, могли би онима који су се кладили на њих донети пристојне паре.
1. УРУГВАЈ
Јужноамериканци имају педигре пошто су светска првенства освајали два пута. Иако су последњи пут били прваци света далеке 1950. године, успели су да стигну до полуфинала 2010. (изгубили су од Холандије 3:2) а били су бољи од Италије и Енглеске у групној фази у Бразилу 2014.
У квалификацијама су били други иза Бразила у веома тешкој квалификационој зони и постигли су 32 гола. Изгледа да ће лако проћи групу, али би се већ у осмини финала могли састати са Шпанијом или Португалијом. То би могло бити веома незгодно, али квота 30:1 дефинитивно их потцењује.
2. СЕНЕГАЛ
Кладионичари сматрају да имају највеће шансе од свих пет тимова из Африке, мада су раме уз раме са Египтом. Ово је први наступ западних Африканаца на мундијалима после 2002. кад су шокирали шампионе Французе на отварању и стигли до четвртфинала у ком су изгубили у продужецима. Најбоље рангирани афрички тим сигурно има шансе да прође Х групу, а онда ће се у следећој рунди суочити са Белгијом или Енглеском. Своје најверније навијаче могли би да обрадују на кладионицама у распону квота од 1:66 до 1:200.
3. ПОРТУГАЛИЈА
Можда је чудно што се актуелним европским шампионима даје епитет „потенцијалних изненађења“, али то је оно што они јесу. Са квотом за освајање првенства од 1:25 Кристијано Роналдо и дружина вероватно су потцењени, као што су били и у Француској 2016. Са невероватно искусном одбраном тешко их је победити и вероватно ће лако проћи групу, а могли би бити опасни у нокаут фази, као и пре две године.
4. ПОЉСКА
Нешто старији памте Мундијал 1974, кад је Пољска стигла до полуфинала и победила Бразил у утакмици за треће место. Играли су добро и 1978. и 1982, кад су поново стигли до полуфинала и изгубили од освајача првенства Италије. То су били славни дани пољског фудбала и изгледа невероватно да се нису квалификовали на мундијал од 1986. Може ли се то променити у Русији? Врло вероватно. Ово је, без сумње, најбољи пољски тим од раних осамдесетих и могу догурати далеко на првенству. Лако су освојили прво место у квалификационој групи на крилима голова нападача и прве звезде тима Роберта Левандовског. Не би требало заборавити да су у последњих неколико година изгубили само од актуелног европског шампиона Португалије, и то на пенале.
5. ШВАЈЦАРСКА
Швајцарци су тренутно у доброј форми и изгледа да су спремни за још једно успешно светско првенство. Иако су кроз бараж стигли до Русије, не би требало заборавити да су освојили бодове против Португалије и да су имали 14 бодова више од трећепласиране Мађарске. Игра и резултати у припремним утакмицама били су веома добри — победили су Јапан 2:0 и одиграли нерешено 1:1 са Шпанијом у Виљареалу. Са таквом формом, не би требало да им буде тешко да прођу групу Е, након које би их у осмини финала чекали Шведска, Јужна Кореја или Мексико.
6. РУСИЈА
Домаћине нико не узима за озбиљно, чак ни њихови навијачи. Међутим, историја мундијала даје им добар разлог за оптимизам, бар за пристојан наступ. Домаћини су прошли групу у 11 случајева а једини пут кад су испали у првој фази такмичења било је у Јужноафричкој Републици, традиционално нејакој фудбалској нацији. Русија би лако могла бити боља од квоте 1:66, али да би прошла групу мора победити Саудијску Арабију на отварању првенства у четвртак, јер ће утакмице против Египта и Уругваја бити много теже.
7. ХРВАТСКА
За државу од само 4,2 милиона становника они су пребацили сва очекивања још од деведесетих. После полуфинала 1998. играли су на готово свим светским и европским првенствима. У тешкој су групи Д, али је њихова средина терена међу најбољим на свету. Без обзира на квоту од 1:40, Хрвати могу бити опасни противници свакоме, само ако имају свој дан.
8. ШВЕДСКА
На првенство су дошли победом у баражу над аристократијом мундијала — Италијом, што их чини озбиљнијим кандидатима за пролазак у групи од Јужне Кореје. Швеђани имају озбиљан педигре на светским првенствима — били су трећи 1938, стигли су до финала 1958, играли добро 1974. и поново били трећи 1994. Могло би се рећи да је време за још један бљесак шведског фудбала а квота од 1:150 опасно их потцењује.