Актуелни амерички председник најавио је да ће се поново кандидовати за шефа државе на изборима 2020. године и то са слоганом — „Одржимо Америку великом“. Али хоће ли успети да се одржи на врху САД?
Љиљана Смајловић, колумнистикиња листа „Недељник“, рекла је емисији „Спутњик интервју“ да Трамп има врло озбиљне противнике, а сусрет са Путином је, истиче, еклатантан доказ постојања „дубоке државе“, која је покушала све да га натера да откаже тај сусрет.
„Није случајно Роберт Малер подигао оптужницу против 12 Руса два дана пред сусрет, а америчка штампа је писала о томе како је председник Обама отказао сусрет са Путином зато што је руски председник указао гостопримство Едварду Сноудену. То је, дакле, био врло организован, жесток, систематски притисак и покушај да се Трамп предомисли и да одустане од тог састанка. То се није десило и сада му дају другу врсту лекције у смислу — видећеш како ћеш проћи јер нас ниси послушао. Дакле, и читав амерички естаблишмент и водећи медији и даље су у блоку против њега, и даље су против њега те окоштале безбедносне структуре којима он не одговара“, оцењује Љиљана Смајловић.
На питање шта би „дубока држава“ могла да уради да спречи нови Трампов мандат, наша саговорница каже да је америчког председника до сада пратило много афера и скандала, али да је овај, садашњи тренутак — најкритичнији.
„Њега тренутно оптужују не само противници, већ и врло озбиљни људи у његовој странци, да је манџуријски кандидат, марионета, да га Путин контролише, да је издајник и да са њим треба да се иде на суд. Први пут се помиње чак и преки суд. Ову врсту напада нико никада раније није преживео, јер не постоји веће оружје и топ из кога можете да пуцате на неког политичара. Сада се усађује сумња грађанима да су пали у шаке неке непријатељске силе, па ако то преживи, биће право чудо. Притом, мислим и да је ово њихов последњи покушај против Трампа, јер ако им не помогне ово сада са Русијом, односно ако ова употреба Путина и Русије против Трампа остане без резултата, он ће можда чак и да ојача“, указује Љиљана Смајловић.
Нешто другачијег става је Сергеј Судаков, руски политиколог и стручњак за САД, који оцењује да Трамп не би имао никакве шансе да победи ни на претходним изборима, да је „дубока држава“ заиста толико моћна како је бије глас.
„Једноставно, њега би ’удавили‘, он би потонуо још током предизборне кампање или пребројавања гласова. Али мислим да неће доћи до импичмента јер смо сведоци чињенице да су сви напори да се Трамп потпуно оцрни — једноставно неуспешни. Сви сексуални скандали које су му приписивали и све што је наводно чинио, ништа од тога није доказано. Сходно томе, неизоставно је питање — ако ’дубока држава‘ са својим огромним естаблишментом који се бори против Трампа није успела на самом почетку да га збаци, шта они заправо могу да учине сада?“, пита Судаков.
„Дубока држава“ се, објашњава руски стручњак, води одређеним правилима игре и све говори да заправо Трамп, корак по корак, постаје део игре и део „дубоке државе“.
„Трамп је човек који није само председник-бунтовник, он је на место председника дошао као представник крупног капитала, представник индустријалаца, света финансија, а поврх свега он данас врло успешно управља и политиком. Он је човек који покушава да промени политички систем, али постепено и сам постаје део тог система. Друго, та реформа коју је обећао желећи да уништи ’Обамакер‘, полако доводи до реформе целокупног здравственог система који постаје поштенији. Многи Американци говоре да су цене полиса медицинског осигурања пале од како је Трамп укинуо Обамин систем здравствене заштите. Такође, велики број одраслих радно способних Американаца је сматрао да ће мигранти снизити цену рада или им отети радна места. Трамп је то озбиљно схватио и уз веома оштар приступ овом проблему почео да ради на исељавању миграната“, напомиње Судаков.
Љиљана Смајловић ипак верује да ће и овај, најкритичнији моменат за Трампа, проћи, те да он има разлога да се нада новом председничком мандату. Његова тренутна популарност, како наводи, прилично је импресивна и ништа мања него што је била председника Обаме на половини његовог мандата.
„Трамп од првог дана говори да ће имати два мандата, прикупљање новца му иде јако добро, прилично добро се држи кад је реч о сукобима унутар његове странке, али оно што је најважније — његова база се држи. Оно чему не могу да се начуде водећи медији јесте то да та база помоћу које је победио није чак ни окрњена, упркос свим нападима на њега и скандалима које је доживљавао. Зато чак и они амерички истраживачи јавног мњења који су пре две године говорили да он нема теоретске шансе сада кажу да Трамп стоји доста добро. По правилу, његова популарност требало би да опада уочи ових првих избора за Конгрес у новембру, али то није случај. На тим првим наредним изборима бирачи обично све своје незадовољство председником компензују и гласају за супротну страну, али сада није сасвим јасно да ли ће се то догодити. Дакле, ако преживи ове оптужбе за велеиздају, а трговински рат са Кином се не заврши врло лоше, мислим да има доста добре шансе за победу на наредним изборима“, објашњава Смајловићева.
Чак и то што је „дубока држава“ против Трампа, примећује гошћа „Спутњик интервјуа“, она заправо ради у његову корист.
„То што је су против њега и даље идеолошке, медијске и политичке елите чини да он својим гласачима још увек изгледа као алтернатива, као антиелита, антиестаблишмент, као њихов човек који говори оно што они воле да чују. У том смислу Трамп делује као да је сам против свих, јер га та армада која се подигла против њега истовремено ојачава и омогућава да са тог врха највише власти на свету делује као усамљени, храбри појединац против гомиле“, каже Љиљана Смајловић.