Ремзи Шаља, један од локалних команданата Ослободилачке војске Косова, побегао је са Косова после позива који му је упутило Тужилаштво специјалног суда, пред којим ће се водити процеси против бивших припадника ОВК. Власти на Косову не знају где се Шаља налази и како је напустио ову територију, што је помало смешно, јер су сви којима је Специјализовано тужилаштво доставило позив да се појаве пред овим судом под присмотром косовских служби безбедности.
Да ли ово може да постане модел понашања потенцијалних сведока или оптужених које је Суд за злочине ОВК позвао или намерава да позове? Односно, да ли је суд који би требало да процесуира злочине које су починили терористи ОВК на путу да постане само део представе за јавност?
Адвокат Горан Петронијевић нема дилему да је ово будући модел понашања који ће бити примењиван сваки пут када суд буде позвао некога ко „не треба да се појави“.
„Наравно да није побегао. Све је то урађено у договору са косовским органима и њиховим службама безбедности. Не постоји механизам нити обавеза суда, као ни органа власти на Косову и Метохији да обезбеде присуство потенцијалних осумњичених пред овим судом“, објашњава адвокат Петронијевић.
Управо због овог последњег, Петронијевић дубоко верује да је све везано за овај суд само представа.
„Свако ко не буде требало да се појави пред судом неће се ни појавити, него ће му се обезбедити дупла документа, други идентитет и сместиће их вероватно у Албанију… Никоме неће бити доступни, јер нико неће ни знати где су. Тако да су тај суд, његова делатност и резултати које ће показати само фарса“, уверен је наш саговорник.
Једино што би ово могло да промени, додаје Петронијевић, јесте да се промени механизам којим би привремени косовски органи власти приморали оне које суд потражује да се појаве пред судом или да их, уколико се сами не одазову, приведу, ухапсе… Управо онако како је Србија имала обавезу да поступа када је реч о Хашком трибуналу.
„У таквој ситуацији они би имали проблем, јер би морали да објашњавају због чега је неко нестао“, напомиње Петронијевић.
Наш саговорник каже да су, с обзиром да се све са овим судом отегло, Албанци имали довољно времена да добро простудирају све могућности, да избегну одређене ствари, као што су имали и током мандата Хашког трибунала.
Специјални суд за злочине ОВК упутио је Шаљи позив за саслушање средином децембра, али је бивши командант ОВК одмах рекао да се неће појавити у Хагу.
Канцеларија специјалног тужиоца Суда за злочине ОВК најавила је да ће у јануару испитати најмање 10 бивших војника такозване Ослободилачке војске Косова. Међу њима је и неколико главних фигура ове војске, а први који би требало да крене пут Хага 9. јануара је бивши лидер ОВК, главни командант Суљејман Сељими.