Раније се у медијима појавила информација да је Гренел запретио санкцијама неким немачким компанијама које учествују у изградњи гасовода. Портпаролка Министарства спољних послова Немачке Марија Адебар изјавила је да се ставови Берлина и Вашингтона разликују.
Гренел је навео да се садржај ових писама не разликује од јавних изјава америчких власти — „компаније које послују у области руског енергетског извоза ризикују да се нађу под санкцијама“.
Притом амерички дипломата није одговорио на питање какве тачно санкције би се могле увести немачким компанијама.
Он је истакао да је изградња „Северног тока 2“ усмерена само на стварање алтернативног пута за транзит гаса у Европу заобилажењем Украјине. И заједно са „Турским током“ транзит „плавог горива“ преко Украјине биће практично непотребан, додао је Гренел.
Амбасадор је такође изјавио да постојање гасовода неће утицати само на Немачку, већ и на целу Европу у којој су, према његовим речима, многи против реализације овог пројекта.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода укупног капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. Нови цевовод требало би да буде изграђен поред „Северног тока“. Против реализације гасовода су Сједињене Америчке Државе које имају амбициозне планове за извоз свог гаса у Европу.
Меркелова је пак више пута истицала да Берлин посматра пројекат „Северни ток 2“ као комерцијалан, али истовремено његову реализацију повезује са очувањем транзита руског гаса преко Украјине. Руска страна такође је више пута изјављивала да је тај пројекат потпуно комерцијалан и конкурентан и указивала да он не значи прекид транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.