Актуелном председнику Македоније мандат званично истиче 12. маја. Први круг избора заказан је за 21. април, а могући други круг је планиран за 5. мај. С обзиром, да би Изборној комисији требало више од седам дана да верификује гласове и обелодани ко је победио, Иванову би мандат истекао и Џафери би у том случају, бар накратко, постао председник Македоније.
Професор међународног права из Скопља Александар Даштевски верује да је такав сценарио могућ.
„Више политичара говори о томе да ће тај вакуум бити искоришћен за потписивање докумената које Иванов није потписао. А то су споразум између Македоније и Грчке о новом имену Македоније, споразум са Бугарском о заједничкој историји и закон за употребу језика где албански језик постаје равноправан са македонским језиком. То значи да ће све, од новчаница, до ознака на војничким униформама, бити и на албанском језику. Иванов је све то одбио да потпише и овај вакуум је можда заиста направљен намерно да у тих седам дана Џафери, који је већ потписао те документе као председник Собрања, искористи ситуацију да их легализује као в. д. председник. Тако би и формално-правно они постали званични документи“, наводи професор Даштевски.
Према његовим речима, није искључено да и нови председник Македоније, ако буде на тој политичкој линији, сам све то потпише.
„Видећемо како ће се ствари одвијати, али није искључено да изборни вакуум послужи и за ове ствари, јер када немамо председника државе, онда је председник државе — председник Парламента, а у овом случају то је Таљат Џафери“, објашњава Даштевски.
Он каже да ако Џафери све потпише документи не би могли да буду поништени, чак и у случају победе кандидата супротне стране.
Иначе, македонски премијер Зоран Заев још није успео да се са албанским партнерима договори о заједничком председничком кандидату, јер је највећа албанска партија ДУИ изашла са предлогом да Албанци имају свог кандидата на председничким изборима. Заев је тренутно у преговорима са свим албанским странкама у нади да ће успети да нађу заједничког изборног кандидата.
У тим преговорима помињу се два кандидата: Теута Арифи, потпредседница ДУИ и градоначелница Тетова, као албански предлог, и Стево Пендаровски, како предлог Заева. Највећа опозициона македонска странка ВМРО-ДПМНЕ већ је избацила свог кандидата — Гордану Сиљановску Давков.
Даштевски је уверен да ће на крају заједнички кандидат Албанаца и Заева бити Македонац, јер је македонски премијер свестан да ако би то био Албанац онда би кандидат ВМРО-ДПМНЕ имао велике шансе за победу. Заев је управо због тога направио одређену комбинаторику у вези са тајмингом избора, јер жели да се осигура да ће сви споразуми које је актуелни председник Иванов одбио да потпише, ипак бити потписани.