Сједињене Америчке Државе упозориле су Турску на „веома негативне“ последице набавке руских система С-400. Наш саговорник каже да НАТО пуца по шавовима и да ће Турска највероватније бити прва земља која ће напустити тај војни савез.
„Mи треба да пратимо однос Русије, САД и Турске. Доналд Трамп је у првом обраћању НАТО земљама тражио да издвоје већу суму новца за Алијансу, а потом је пропао покушај Емануела Макрона да направи европску војску. Не дај боже да турска војска крене на запад, не би могао нико да је заустави, а Срби само треба да се склоне“, рекао је Ковачевић. Турска има проблем са ЕУ, јер бриселски званичници не схватају да је та земља емигрантска брана.
С обзиром на чињеницу да је војска Пакистана тестирала балистичку ракету дугог домета која може да носи нуклеарну бојеву главу, експерти Уједињених нација упозорили су да је ризик од избијања сукоба у ком би било употребљено нуклеарно оружје највећи од Другог светског рата.
Генерал Ковачевић каже да је све могуће, али и да не треба давати преурањене оцене.
„Људи који владају светском сценом као што су руски, кинески, индијски али и амерички председници схватају да би могло да дође до трагичних последица уколико не размишљају трезвено. Пакистанско тестирање показује осталима да и они имају чиме да се подиче, а истовремено је и опомена свима да их не дирају“, изјавио је Ковачевић.
У свету, па и на Балкану, политичког, економског али и културног дијалога је све мање.
„Плашим се да ако све те врсте дијалога исцрпите, на крају ће решење морати да се нађе неком врстом сукоба. Нигде нећемо доћи ако Тачи на сваких неколико дана тражи по неки део Србије. Парадом у Нишу показали смо и Приштини и свету чиме све располажемо. Ја нисам за рат, али као војно лице сам свестан да морамо да се припремамо“, рекао је пензионисани генерал-мајор.
На питање како би држава требало да реагује на одржавање „Дана капетана Лешија“ у Бујановцу, Ковачевић каже да је то само још једна провокација Албанаца у низу.
„То не сме да се ради, мора да се прецизно означи ко су злочинци, како код Срба тако и код Албанаца. Често сам говорио својим пријатељима Албанцима да њиховом становништву на Космету нису непријатељи Срби, већ НАТО, јер су пре 1999. имали четири хиљаде оболелих од канцера, а данас их је више од 40 хиљада“, додао је наш саговорник.
Један од догађаја ком је присуствовао претходне недеље и који га је веома обрадовао јесте церемонија предаје реплике руске Заставе победе Војном музеју Србије. Симбол ратне славе и победе у Другом светском рату српској страни је уручио командант Западног војног округа Оружаних снага Русије генерал-пуковник Александар Журављов.
„Мислим да је Русија први пут дала некоме реплику те заставе и претпостављам да ће она наредних година бити на челу наших војних парада“, рекао је генерал-мајор Видосав Ковачевић.