Министри спољних послова иступили су са овом изјавом након што је Русија предала заплењене украјинске бродове.
„Позивамо Русију да испуни своје међународне обавезе и да обезбеди несметан приступ украјинским лукама у Азовском мору, као и слободу пловидбе“, истиче се у документу.
Одговор Крима
Шеф Комитета за питања народне дипломатије и међунационалне односе кримског Парламента Јуриј Хемпел је прокоментарисао изјаву министара, рекавши да се пловидба у Керчком пролазу изводи у складу са међународним правом и руским законодавством.
Он је додао да нико не блокира пролазак украјинских бродова.
„Русија строго поштује међународна правила о пловидби у Керчком мореузу и Азовском мору. Пловидба у Керчком мореузу, над којим суверенитет има искључиво Русија, изводи се у складу са општеприхваћеним међународним правилима пловидбе. Нико не спречава украјинске бродове да прођу“, рекао је Хемпел.
Према његовим речима, страни бродови, укључујући и Украјинске, могу да прођу кроз мореуз, под условом да претходно поднесу захтев.
„Украјински бродови пролазе кроз мореуз и у Украјини то добро знају, стога не треба ширити лажне тезе и изјаве“, истакао је Хемпел.
Наставак русофобије
Руководилац радне групе за међународно-правна питања у сталном представништву Крима при председнику Русије Александар Молохов је окарактерисао захтеве четири министра као чудан демарш.
„Ништа нису запамтили и ништа нису научили. Они, као и пре, покушавају да трче испред русофобичне локомотиве и да буду први у својој мржњи према Русији“, оценио је Молохов.
Према његовом мишљењу, овакве изјаве су покушај да се повећа напетост у Азовском мору и црноморском базену уочи самита „нормандијском формату“.
Ситуација у Азовском мору
Међународно-правни статус Азовског мора утврђен је споразумом између Русије и Украјине о сарадњи приликом коришћења Азовског мора и Керчког мореуза, који су обе стране ратификовале 2004. године. Сагласно документу, Азовско море је класификовано у категорију унутрашњих вода Украјине и Русије.
Статус унутрашњих вода искључује могућност уласка страних војних бродова на ту територију без сагласности земаља којима припада.
Три брода украјинске ратне морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“ 25. новембра су ушла у привремено затворене воде Русије и неколико часова изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.