Међу оболелима је и млађи водник америчке Ратне морнарице Марк Хо, који је служио у Ираку 2003. године.
„Када су ми дијагностиковали рак, помислио сам: ’До ђавола‘. Дали су ми свега пет година. Ништа не можеш урадити за то време. Због чега се то догодило? Оболео сам од рака због служења у војсци“, почиње своју причу Марк.
Бесконачне медицинске претраге и шаке таблета — у америчкој војсци на хиљаде војника болује од рака. Ако је веровати статистици коју су направили новинари о оболелима од рака у последњих 20 година, рак убија ветеране ратних операција много чешће него непријатељски меци.
И Брајан Алварадо је служио у Ираку. Није учествовао у борбеним операцијама, али се кући вратио као инвалид. Лекари су му дијагностиковали злоћудни тумор. Данас је бивши војник приморан да говори кроз цев.
„Спаљивали смо смеће, пластику и опасне отпаде. Нисмо имали никакву заштиту, дали су нам само гас маске, али то је било апсолутно недовољно како бисмо се заштитили од зрачења. Док смо то спаљивали, истовремено смо све и удисали“, присећа се тај амерички.
Све што се треба уништити баца се у огромне јаме под отвореним небом — пластика, оружје, хемијска средства, људски остаци, реактивно гориво. Рупе са десетинама тона отпада постале су „традиција“ у пракси америчких војника на Блиском истоку, пише „Звезда“.
„Зашто бисте то негде однели и рециклирали, ако се то може учинити за мање новца на територији Ирака, где вас нико не контролише“, објашњава војни стручњак Борис Рожин.
Много година касније међу америчким ветеранима из Авганистана и Ирака завлада је епидемија. Према подацима Министарства здравља, болести су проузроковане токсичним и радиоактивним супстанцама.
Од рака је оболело више од 110.000 војника, а многи од њих су умрли.
Како се наводи, Конгрес САД је затражио објашњење од Пентагона. Захтевају да се јаме затрпају и да се војницима обезбеди бар минимална заштита од зрачења.
„Пентагон, на пример, плаћа операције промене пола, чак имају обезбеђен новац за то, али не желе да дају новац да се спасу људи који умиру од рака“, изричит је војни стручњак Иван Коновалов.
Истовремено, војни буџет САД за 2020. годину износи 738 милијарди долара, који предвиђа помоћ Украјини, али ни долар за лечење оболелих од рака.
Министарство одбране САД не негира „нуклеарни“ проблем, али не жури да помогне ветеранима. Судски поступци воде се деценијама, а уколико суд донесе одлуку о исплаћивању компензације, онда је обично добијају наследници и рођаци већ умрлих војника.