Гојковићева и Чубриловић су положили венце на Споменик вожду Карађорђу, а пре полагања помен је служио епископ шумадијски Јован.
Честитајући грађанима Србије Дан државности, председница парламента Маја Гојковић је истакла да је у Орашцу започет пут ка слободи и обнављању српске државе и да се данас обележава један од најважнијих датума у српској историји.
„И данас су пред нама изазови са којима морамо мудро да се носимо, као и пре 216 година. Да бисмо сачували слободу и независност, утемељену на принципијелној политици и војној неутралности, морамо да наставимо да развијамо нашу државу“, рекла је Гојковићева.
Она је истакла да је Србија данас, захваљујући председнику Александру Вучићу, политички и економски стабилна држава, поштована у свету, и да стрпљиво обнавља стара и гради нова пријатељства и на Истоку и на Западу.
У времену изазова неопходна је, каже, Карађорђева храброст да се води независна политика и да се брани право народа да сам доноси своје одлуке, али и Милошева мудрост.
„Угледајући се управо на ту политику, којом је након устанака омогућио опстанак Кнежевине Србије, ми данас настојимо да ојачамо Србију, да сачувамо њен територијални интегритет и суверенитет, да бринемо о нашем народу свугде, и у Републици Српској и у Црној Гори, у читавом региону. То показује и данашњи сусрет председника Вучића са Србима из региона“, рекла је Гојковићева.
Председница Скупштине је приметила да се Србија, како је рекла, развија снажније него икада у савременој историји, наводећи да расте запосленост, привредни раст, стране инвестиције.
„Зато сада имамо сигурнију и извеснију будућност“, рекла је Гојковићева.
Симбол Србије која се гради и развија је ауто-пут „Милош Велики“, рекла је Гојковићева и подсетила да је донета одлука да се крене у припремну израду пројектне документације за изградњу ауто-пута који ће понети име по вожду Карађорђу.
Истовремено је на то указала да се мора сачувати народ и да је потребно зауставити његово нестајање.
„Знамо да нас историја обавезује, а исто тако знамо да ми и данас историју стварамо. Учинићемо све да наше будуће победе буду у миру и нећемо дозволити да нас од пута развоја и напретка одвоје они који на желе добро ни нашем ни сопственом народу“, поручила је Гојковићева на церемонији у Орашцу.
Модерна и богата Србија — најважнији задатак
Према њеним речима, најважнији задатак мора бити модернија и богатија Србија која ће се успешно носити са свим изазовима сутрашњице.
Она је нагласила и да је скуп у Орашцу, не само утврдио пут ослобођења, већ је и заметак и основа свих каснијих народних скупштина.
„Тако и оне Велике народне скупштине у Крагујевцу, на којој је 30 година касније, у борби против Турака са муком створена Кнежевина Србија, управо на Сретење 1835. године, добила и свој први устав — Сретењски устав“, подсетила је Гојковићева.
„Као што се поносимо Карађорђем и Милошем, можемо да се поносимо просвећеним људима, као што је Димитрије Давидовић, творац Сретењског устава. Тај устав, један од најдемократскијих и најлибералнијих тог времена, Србију је ставио у ред са оним не тако великим бројем држава које су у то време имале уставе“, подвукла је Гојковићева.
Чубриловић је, честитајући Дан државности, поручио да нема части без одговорности, наводећи да у Орашцу, на светом месту за све Србе, ма где живели, осећа част и одговорност према прецима и свима који су отпочели борбу за национално ослобођење.
„Због тога ми, њихови потомци, одајемо им дужан помен и негујемо културу сећања на њихово херојство. Док је Срба славиће се данашњи дан, јер то је дан почетка Првог српског устанка, дан који симболизује настанак модерне српске државе и дан доношења Сретењског устава“, подсетио је Чубриловић.
Он је истакао да Србија и РС отворено и искрено сарађују на свим пољима без икакве штете по било који други народ или државу, наводећи да та сарадња никада није била боља и плодотворнија.
Указао је да је Србија инвестирала значајна средства у скоро свакој општини у РС, као и у неколико општина у Федерацији БиХ у којима су Срби већина, истичући да је РС на томе захвална.
„Република Српска нема никог у свету ко јој пружа толику помоћ, као што Србија нема никог ко јој је толико одан и у њу загледан као РС“, рекао је Чубриловић.
Србија данас и сутра обележава Сретење — Дан државности, у знак сећања на 15. фебруар 1804. када је почео Први српски устанак и када је 1835. проглашен први српски Устав.
Церемонији су присуствовали министри у Влади Србије, представници дипломатског кора, Војске Србије...