Забрану кретања 24 сата засад није увео велики број земаља. Реч је о Шпанији, Италији, Грчкој, Гани, Малију, Буркини Фасо, Саудијској Арабији, Јордану, Индији, Хондурасу, Аргентини, Новом Зеланду…
Прве мере у Италији уведене су 25. фебруара, али до 9. марта људи су још могли да се неограничено крећу, преноси портал „Данас“.
„Међутим, онда су уз помоћ наших телефона почели да нас прате и схватили да ипак има превише људи на улицама и онда су нас затворили скроз 9. марта“, прича новинарка из Милана Татјана Ђорђевић Симић.
То значи да грађани Италије могу да оду само до радње (по један члан фамилије), и да може да се прошета пас 200 метара око куће.
„Овде имамо дозволе и мораш их испунити са назнаком куда идеш (значи ако идеш у продавницу, пишеш „продавница) у случају да те полиција заустави. То исто попуњавају људи који још увек морају да иду на посао. Дакле, наше кретање је апсолутно ограничено, прате нас и дроновима“, наводи она.
У Шпанији је ванредно стање уведено дан раније у односу на Србију, а на снази је забрана кретања 24 часа на дан.
„Нема слободе кретања, нити се о томе дискутује. Већ 17. дан смо у карантину, радимо од куће, идемо само у продавницу и у апотеку. Кад излазимо, носимо маску и рукавице. Излази само једно од нас, једном у току дана, а деца никад. Од данас је укинут и градски превоз, не сме да се вози аутомобил, а полиција патролира улицама и стоји на улазима и излазима из места“, наводи Сташа Ђурђић која живи у градићу близу Барселоне.
Приликом изласка из дома грађани са собом носе папир – документ са информацијама о томе где живе, куда су се запутили и због чега. Њега потпишу и тиме преузимају одговорност на себе што се кретања тиче.
Слична мера уведена је и у Грчкој, а казне су 150 евра ко нема потврду или пређе ограничење.
„Грчка је скроз ускратила слободу кретања јер су следеће две недеље кључне да покажу развој вируса и да ли је ситуација под контролом“, каже нам једна становница Грчке.
У Индији је од 25. марта на снази потпуна забрана кретања у току 24 сата која ће трајати 21 дан. На то су се одлучили и у Непалу, док су у Пакистану уведене исте рестрикције у неколико провинција.
И у Колумбији су сви становници у карантину од 24. марта, а 70-годишњацима је речено да остану у домовима све до маја.
Хондурас је увео потпуну забрану кретања у трајању од седам дана и суспендовао одређена уставом загрантована права.
Аргентина је од 21. марта у карантину, а грађани могу да изађу из домова само по неопходне ствари, док полиција патролира улицама.
Јордан је од 21. марта у стриктном карантину – ко напусти дом, чека га до годину дана затвора.
Нови Зеланд је од 25. марта увео комплетну забрану кретања на месец дана.
Где још нема забране кретања?
У Хрватској и Словенији не постоји забрана кретања, односно полицијски час због корона вируса, али постоје забране кретања између градова и општина.
Полицијски час још нису увеле ни Турска (Анкара), Велика Британија, Тајван, Немачка, Аустрија, Швајцарска, Норвешка, САД, Чешка, Канада, Аустралија…
У Немачкој су људи замољени да се што мање крећу и то се, према речима наших саговорника, поштује и фунцкионише и све док тако буде функционисало остаће на томе, ако не, онда ће мере бити пооштрене.
Такође нема забране за старије од 65 година, и они се моле да не излазе из кућа, да ће им волонтери доносити све што им треба.
„Што се кретања тиче, цела породица може да изађе из куће (оде у набавку нпр. или изведе пса), али уколико се на улици нађе више људи који нису породица, моле се да се раздвоје и сведу на двоје минимум (моле их полицајци који се шетају улицама)“, причају наши анкетирани који живе у Немачкој.
У САД, како сазнајемо, полицијски час једино постоји за сада на Флориди, где је забрана изласка од 20 до 5 часова.
У Чешкој пензионери могу по цео дан да излазе, али имају и специјалне термине свако јутро од 8 – 10 да купују у маркетима, иако могу и касније током дана.
У Аустрији је данас усвојена обавеза да сви морају да носе маске.
У Москви се од 30. марта уводи општи режим самоизолације, без обзира на узраст, с тим што није ограничен улазак или излазак из града. У борби против ширења вируса у Русији је наредна недеља проглашена нерадном.
У Србији је засад на снази забрана кретања у периоду од 17 до 5 часова ујутру, а викендом већ од 15 сати. Председник Србије Александар Вучић најавио је синоћ да ће наредних дана донети одлуку о забрани кретања 24 сата у зависности од тога како се буде кретао број новооболелих од корона вируса и тога колико се грађани буду придржавали постојећих мера заштите.