00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
И прадеда Виктора Троицког задужио Србију
06:55
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Александар Први Карађорђевић“
16:00
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Две трећине Руса у депресији због вируса корона, седам посто не верује да он постоји

CC0 / Пиксабеј / Претња од вируса корона
Претња од вируса корона - Sputnik Србија
Пратите нас
Вести о ограничењима везаним за епидемију, разочаравајућа предвиђања будућности због пораста броја заражених вирусом корона изазвале су депресију код 75 посто Руса. Истовремено, 7 посто и даље одбија да верује да вирус уопште постоји.

Међутим, општа забринутост довела је до тога да је 85% Руса почело чешће да пере руке и придржава се других хигијенских правила. О томе сведочи заједничко истраживање пројекта „Здравље Mail.ru“ (Здоровье Mail.ru) и услуге „Све апотеке“ (Все аптеки). Стручњаци су уверени да ће усклађене акције СЗО, власти и медија помоћи не само да се порази епидемија, већ ће и променити свет набоље.

Вирус корона изазива депресију - због вести

Атмосфера која влада у Русији и свету има депресиван утицај на људе. Најчешће испитаници кажу да су вести разлог њиховог песимистичког става (75% одговора), на другом месту је забрана шетњи (36%), на трећем је изолација од пријатеља (19%). О томе сведочи заједничко истраживање пројекта „Здравље Mail.ru“ (Здоровье Mail.ru) и услуге „Све апотеке“ (Все аптеки) које је спроведено за лист „Известија“ међу 13 хиљада корисника у периоду од 27. до 30. марта. 

Паника или забринутост - Sputnik Србија
Паника је корисна јер нас здрав разум често вара

Међутим, било је и оних који нису посебно тужни због пандемије. Одговор да су равнодушни према ситуацији дало је 17% испитаника. А 7% испитаника је уверено да је вирус корона само измишљотина.

Московска служба психолошке помоћи становништву верује да међу равнодушним и неповерљивим испитаницима има пуно људи старијег узраста. Друштвене мреже и разне апликације за размену порука где се вести брзо шире, доприносе озбиљнијем сагледавању ситуације код млађе генерације. Стручњаке много више брину старији грађани који, упркос строгим препорукама, и даље напуштају своје домове без велике потребе.

„Пензионерима се може чинити да ситуације и није толико критична: тобоже они мисле „много тога у животу смо прошли и видели. И ово ћемо преживети.“ Али не треба их намерно плашити. Боље је једноставно да им се помогне и осигура самоизолација, тако што ћемо их спречити да напуштају куће и комуницирају са другим људима“, истакли су из прес службе одсека за рад и социјалну заштиту града Москве, позивајући се на препоруке психолога Екатерине Игонине.

Буди се свест код грађана

Истовремено, према истраживању, Руси су постали одговорнији када је реч о безбедносним мерама. Чешће пере руке 85% испитаника, 49% је послушало препоруке власти и престало да комуницира са другим људима, а 23% испитаника носи медицинске маске.

Испитаници су такође одговорили које мере су предузели за дезинфекцију објеката и просторија. Истраживање је показало да више од половине (55%) чисти мобилне телефоне салветама, 53% чисти површине у стану антисептицима, 44% испитаника чешће чисти просторије.

© Depositphotos.com / AlexrathsЧак 85 одсто испитаника чешће пере руке него раније
Две трећине Руса у депресији због вируса корона, седам посто не верује да он постоји - Sputnik Србија
Чак 85 одсто испитаника чешће пере руке него раније

У историји је познато много примера када је повећана брига о хигијени помогла у борби са болестима. Тако су билтени о здравственој информисаности 1970-их година одлично помагали у спречавању колере, рекао је за „Известија“ главни специјалиста за заразне болести Илја Акинфеев. (Илья Акинфеев)

„У то време су на бунарима висили плакати да вода обавезно мора да прокључа. У СССР је реклама била ефективнија него сада, јер је била ненаметљива и давала је конкретну информацију. Данас чак и друштвена реклама често изазива психолошко одбацивање, јер се људима чини да она садржи посебан интерес произвођача“, истакао је лекар.

Човек држи телефон са кју-ар кодом. - Sputnik Србија
Москва уводи мобилну апликацију за контролу поштовања режима самоизолације

Али главни разлог за повећање свести грађана је тачна информација од владе, надлежних и медија, истакли су експерти у области масовних комуникација. Грађани радо прихватају разумне државне захтеве у ванредним условима, сматра потпредседник Удружења комуникационих агенција Русије Алексеј Андрејев.

„Људи имају инстинкт стада, и то не зависи од тога колико је земља развијена. Глас државе је ауторитет. Човек се сада налази у нетипичној и очигледно ванредној ситуацији. И код њих се појављује инстинкт „самопреживљавања“, то јест, стручњака има много, сви они говоре различите ствари, али да ли ће они заштитити моју породицу и мене у случају проблема? И овде се појављује несвесна жеља да се нађе „неко старији“. А то ће увек бити држава“, истакао је Алексеј Андрејев.

Нови свет

Људи који су уверени да нови вирус није ништа друго осим измишљотине, тешко да ће променити своју тачку гледишта, уверена је Екатерина Игонина. Међутим, према њеним речима, већина грађана ће почети одговорније да се односи према свом здрављу.

Постоје и други плусеви у овоме што се дешава. Дакле, рад од куће може повећати професионализам запослених, јер захтева одређену дисциплину и вештину распоређивања приоритета, истакла је психоаналитичарка компаније „1С-Битрикс“ Аљона Орехова. Поред тога, већина људи у изолацији почиње да ради на себи.

© Depositphotos.com / IgorTishenkoРад од куће може повећати професионализам запослених
Две трећине Руса у депресији због вируса корона, седам посто не верује да он постоји - Sputnik Србија
Рад од куће може повећати професионализам запослених

„Сада компаније, установе и приватна лица нуде разне бесплатне едукативне курсеве, слушање предавања, нове књиге, позоришне представе и још много тога. Ово је јединствена шанса да, на пример, одете на екскурзију у Лувр без трошкова на авион и хотел“, истакла је она.

Према њеним речима, стално праћење последњих вести не вреди, посебно оних који се користе шокантним насловима. То негативно утиче на психу. Довољно је једном дневно отворити извор, коме верујете и прочитати читав преглед вести.

Амерички војници постављају кревете и медицинску опрему у импровизовану болницу у Даласу - Sputnik Србија
Савет руских стручњака: Мање гледајте вести о вирусу корона

Нови вирус корона такође ће одиграти кључну улогу у развоју технологија, уверени су експерти. У свету се већ појавило десетине мапи које се могу користити за праћење ширења инфекције.

Поред тога, у случају са Ковид-19, за кратко време су успешно спроведени прорачуни на основу великих података и образаца понашања, показујући прогнозу развоја епидемије, прерастање у пандемију, време и темпо развоја вируса. Такви подаци помажу руководству земаља да предузму неопходне мере, а медијима да саопште јавности шта ће се десити у случају да поштује или не поштује препоруке СЗО и влада, рекао је за лист „Известије“ руководилац компаније Marketing Logic Дмитриј Галкин.

Као пример технолошког развоја навео је развој „Мајкрософта“, који је проучавајући број претрага пацијената са онколошким обољењима, схватио да је још пре појаве првих симптома на захтев корисника могуће утврдити настанак болести и препоручити кориснику да се обрати лекару за дијагностику.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала