„Данас наша земља доживљава утицај три економска шока одједном. Прво, пад цена нафте на светском тржишту. То је главни шок, јер домаћа економија остаје зависна од извоза угљоводоника“, написао је Медведев у чланку за часопис „Русија у глобалној политици“.
Он је истакао да је у последњих 20 година Русија три пута претрпела такве ударце и да је у стању да одреди најефикасније мере, како би ублажила негативне последице.
„Главни негативни ефекат требало би очекивати у 2020. години, док се у наредној години економија може у потпуности прилагодити новим условима, независно од динамике цена нафте“, сматра Медведев.
Како каже Медведев, други шок је последица унутрашњих ограничења због епидемије вируса корона и томе практично нема пандана.
„Споља он (шок) некако подсећа на ситуацију с почетка 1990-их година. Али је то поређење крајње условно. Актуелни проблеми у стварном економском сектору, на тржишту рада, у социјалној сфери и банкарском сектору су посебне природе, а уобичајени приступи анализи економских и финансијских криза овде нису погодни“, рекао је он.
Према његовом мишљењу, време рецесије може бити ограничено временом очувања регулаторних одлука, а економски опоравак ће почети прилично брзо, под условом да нови таласи епидемије не доведу до још једног круга принудних ограничења.
Медведев је такође изјавио да због пандемије светску економију очекује невиђени пад бруто домаћег производа, можда највећи од периода Другог светског рата.
„Према подацима Међународног монетарног фонда, 2020. године глобалној економији због кризе предстоји рецесија до три одсто у односу на 2019. годину. То је максимални пад светског БДП-а од Другог светског рата. Поређења ради, током последње глобалне финансијске и економске кризе 2008-2009. године, максимални годишњи пад износио је само 0,1 одсто“, каже Медведев.
Бивши руски премијер сматра да је трећи шок повезан са падом стране потражње за руском робом, због успоравања светске економије.
Он упозорава на опасност од избијања новог таласа пандемије, који би био у стању да зада разорни ударац глобалној економији — упоредив само са светским ратовима.
Заменик председника Савета безбедности Русије додао је да ће вероватноћа нове финансијске кризе у једној или више страних земаља наредне године бити већа него ове, као и да Русија треба да буде спремна на спољне шокове и могући пад потражње за извозном робом.
Прочитајте још: