Др Кон, гостујући у Београдској хроници на РТС-у, каже да су за употребу вакцине наше законске норме најстроже, мора да се заврши четврта фаза испитивања, тако да бисмо могли још пола године чекати на њу.
Говорећи о оксфордској вакцини, која је добила зелено светло, Кон наводи да је вероватно завршена трећа фаза истраживања вакцине, али вест се најављује унапред, пре него што то одобри Европска медицинска агенција која региструје вакцину за употребу.
„Да ли би и могли доћи до те вакцине, да ли смо у реду за чекање - знамо да смо нека средства уложили у откривање нове вакцине, сада је на одговарајућим установама, Агенцији за лекове и медицинска средства да прате ситуацију“, указује Кон.
Одговарајући на питање, на основу чега ће бити одлучено о томе која је вакцина најбоља, епидемиолог Кон каже да не постоји најбоља вакцина – или је регистрована за употребу, може да буде коришћена, или није. Нема између.
„Свака вакцина може да буде умртвљена, да користи делове микороргаизма вируса, све су вакцине различите, било која да постане званична – она је безбедна и за употребу“, истакао је Кон.
Према његовим речима, једино што може да се прати је колика је ефикасност испољена, да ли реагује стварањем антитела и колико штити од саме болести.
Говорећи о томе колико ће вакцина да штити, Кон каже да није говорио да је питање антитела дискутабилно, већ се појављују појединачни случајеви, па и код нас, да се јављају реинфекције.
„То је врло мали број, углавном се сматра да је заштита постоји до 18 месеци, то ће се испитивати и то ће имати утицаја на вакцинацију, али заштита антителима у овом тренутку више се добије вакцином него два и по пута прележаном короном“, рекао је Кон.
Нагласио је да је суштина у томе што је практично свако од нас можда био у контакту са зараженим особама, а да није био свестан, па би свако могао да буде у самоизолацији, што је немогуће.
Доктор Кон је поновио да је пробијена епидемиолошка баријера, где су контролисани контакти, а сада то зависи од сваког појединца.
„Вероватно је далеко већи број људи имун од провобитног тестирања, процењивања одока нису прихватљива“, рекао је Кон.
Истакао је да ћемо у будућности имати конкретније податке, сада је 6,4 одсто, и приближавамо се 10 одсто, јер имамо велики број оних који нису имуни и који могу бити заражени у наредном периоду.
Велика већина грађана поштује мере заштите. Суштина је да не смеју да раде кафићи после 23 сата. Та одлука мора да се поштује, изричит је Кон.
Члан Кризног штаба указује да смо имали сусрет са вирусим у самом старту где је било потпуно нејасно како ће то да се одвија и да је тада био став СЗО да маска штити свега 30 одсто.
„Знало се да ако маске носе болесни - заштита је 95 одсто, болесни не знају да су болесни, а последње истаживање каже да ако сви носе маске - заштита је 99 одсто - то нисмо имали на почетку“, истакао је Кон.
„Битно је схватити да су рестриктивне мере, укључујући и ванредно стање, брзо дале резултате па је био утисак да ћемо лако са короном. Нема лако у пандемији, ни у једној пандемији не смемо да се понашамо да ће бити лако“, закључио је др Предраг Кон.