Уместо да од данас више не буде присутна у Америци, како је то захтевао амерички председник Доналд Трамп, апликација Тик-Ток кинеске компаније Бит Денс коју користи чак 100 милиона претежно младих Американаца, и даље ће у САД-у функционисати несметано. Забрана је, уз Тик-Ток требало да се односи и на, такође, кинеску апликацију Ви чет.
Овакав исход у овом случају омогућила је једна од моћних америчких технолошких компанија, „Оракл“ која је иначе блиска америчком председнику и његовој Републиканској партији.
И Трамп сит и Кинези на броју
Случај Тик-Ток због наводног шпијунирања Американаца и Америке за рачун Кине, како је то образложила Трампова администрација, је тако доживео обрт према коме су, што би се рекло, и вук сит и овце на броју.
Трамп, који је почетком августа био изричит у томе да ће забранити популарну апликацију за размену кратких видео садржаја ако не буде била продата америчкој компанији, дао је зелено светло споразуму између компанија „Оракл" и „Тик-Ток", иако она остаје у власништву кинеске компаније. По оцени америчког председника, споразум гарантује стопостотну безбедност америчких података јер ће нову компанију, највероватније са седиштем у Тексасу, „Тик-Ток глобал“ на тлу Америке у потпуности контролисати „Оракл“, коме би могао да се прикључи и „Волмрат“.
На питање откуд такав обрт дан пред блокаду кинеских апликација, познавалац америчких прилика, Мишић сматра да су томе допринеле две чињенице, а прва је да је суд блокирао забрану коју је намеравао да спроведе председник Трамп.
Два разлога за обрт
Корисници апликације Ви чет су су поднели суду тужбу и позвали се на Први амандман Устава САД који се односи на слободу изражавања, па је одлука о забрани Ви чета обуставља до даљег због штете коју би нанела.
„Друга ствар је коначно уобличавање споразума између две америчке компаније са кинеским оснивачем Тик-Тока који предвиђа да то постане компанија чијим ће се акцијама трговати на берзи. То значи да ће бити јавна компанија и да ће сумње у то да кинеска влада злоупотребљава ту апликацију за шпијунирање Американаца и Америке бити отклоњене тако што ће у Управном одбору од петоро чланова њих тројица бити Американци“, наводи Мишић.
На питање да ли је таквој одлуци Трампа допринела и чињеница да је у предизборној кампањи, а да ту апликацију користи 100 милиона пре свега младих Американаца, што би могло да га кошта, наш саговорник каже да је оваквим расплетом Трамп постигао оно што је хтео, а то је да покаже да је он много чвршћи у односима са Кином него његов изазивач Џо Бајден. Он, међутим, указује на битну чињеницу:
„Утисак је да је главни разлог офанзиве на кинеске глобалне друштвене мреже управо то што су оне први пут постале изазовачи америчким и што намеравају да узму део тога колача. Иначе када је реч о шпијунирању корисника од тога су велики и уносан бизнис направили пре свега Американци, Фејсбук, Инстаграм и друге".
Сукоб интерееса и даље остаје
Он зато не сумња да и даље остаје суштински сукоб, сукоб интереса, јер је у току покушај Кине да демонтира тај амерички монопол на интернету. Америчка реакција која мирише на дигитални суверенизам, све популарнији израз у последње време, прети да промени карактер интернета, што би, сматра наш саговорник, било лоше за Америку због чињенице да су њене компаније те које могућности интернета сада највише комерцијално експлоатишу.
Судећи по реакцији кинеских медија блиских званичном Пекингу, какав је Чајна дејли, и они су задовољни овим исхгоодом.
Власник ТиК-Тока, кинеска компанија Бит Денс је изразила наду да ће начелни споразум који је постигнут са Ораклом и Волмартом разрешити забринутости Беле куће и омогућити њеној апликацији нормално пословање у Сједињеним Државама, наводи тај лист.
„Спречено је оно најгоре да апликација буде блокирана у Америци. Са оваквим расплетом остаје све како је и до сада било, с тим што тек предстоји промена власништва која неће променити начин функционисања него ће само утицати на прерасподелу новца у складу са инвестицијама и једних и других“, оцена је Мишића.
Њујорк тајмс пише да ће амерички инвеститори са 53 одсто практично контролисати Тик-Ток глобал, нову компанију која ће у односу на кинеску у чијем је и даље власништву користити одвојен, посебан клауд (облак) за складиштење података.
Овакво решење ситуације је негде на пола пута између онога што су САД захтевале и онога што је Кина била спремна да допусти, закључује лист.