Како је рекао, тиме је војска Нагорно-Карбаха ојачала своје положаје, између осталог, на јужном и северном правцу.
Нешто раније је јерменско Министарство одбране саопштило да је турски ловац Ф-16 оборио јерменски авион Су-25, те да је у том инциденту пилот погинуо. Убрзо затим огласиле су се турске власти и азербејџанско Министарство одбране демантујући тврдње званичног Јеревана.
Како је првенствено саопштило јерменско Министарство, турски ловац зашао је у ваздушни простор Јерменије и том приликом оборио јерменски авион. Пилот јерменског јуришног ловца је том приликом погинуо.
Иначе, на контакт линији у Карабаху настављају жестоке борбе, саопштило је Министарство одбране Азербејџана. Са друге стране, Министарство одбране Јерменије јавило је да је јерменска војска током јутарње битке уништила азербејџанска оклопна возила.
Јерменско Министарство одбране може бити приморано да током ескалације сукоба у Нагорно-Карабаху примени оружје великог домета, саопшила је портпаролка Министарства Шушан Степањан.
Према њеним речима, то је условљено чињеницом да азербејџанске снаге користе тешке ракетне лансере, артиљерију крупног калибра и системе „Смерч“.
Борбе у Нагорно-Карабаху
Ситуација у Нагорно-Карабаху ескалирала је крајем прошле недеље. Баку и Јереван се међусобно оптужују за почетак борбених дејстава.
У Јерменији је уведено ратно стање, објављена општа мобилизација и забрањен излазак из земље мушкарцима од 18 до 55 година. У Азербејџану је уведен полицијски час.
Сукоб у Нагорно-Карабаху започео је у фебруару 1988. године, када је ова аутономна област објавила отцепљење од Азербејџанске ССР. После оружаног сукоба 1992-1994, Баку је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона.
Од 1992. године воде се преговори о мирном решавању сукоба у оквиру Минске групе ОЕБС-а, на чијем су челу три копредседавајућа – Русија, САД и Француска. Азербејџан инсистира на очувању свог територијалног интегритета, а Јерменија штити интересе непризнате републике, с обзиром да Нагорно-Карабах није страна у преговорима.