О‘Грејдијева обука омогућила му је да у шуми близу Бихаћа преживи без заробљавања, упркос интензивном трагању снага босанских Срба. Спасио га је тим маринаца у ризичној операцији под паљбом ракета и лаког оружја. Проглашен је националним херојем.
Војску је напустио 2001. године. Био је један од говорника на Републиканској конвенцији 1996. године у Сан Дијегу, а када се преселио у Тексас, кандидовао се за место у државном Сенату 2011. године као републиканац. У среду, 18. новембра ове године, именован је за помоћника министра одбране за међународне сигурносне послове.

Политика Америке према Србији
Новинар листа „Печат“ Никола Врзић за Спутњик оцењује да О‘Грејдијев долазак на ту функцију неће утицати на америчку политику према Србији и сматра да лична осећања људи на позицијама тог типа немају озбиљан политички утицај.
„Они су ту само да спроводе политику која је утврђена на другом месту. Најбољи пример за то је Мејту Палмер, који има високу функцију у Стејт департменту, ’српски зет‘ је, говори српски... Видимо да је он ту просто чиновник америчке државе и да ту политику спроводи“, истиче Врзић.
Део Трампове чистке
Он је указао на то да је О‘Грејдијево именовање само део ширег процеса који је недавно започет сменом министра одбране Марка Еспера и низа других званичника. На њихова места долазе кадрови који су оданији Трампу, а у те редове спада и О‘Грејди.
„Наравно, све ће на крају зависити од тога ко ће бити будући председник Америке, Трамп или Бајден. Ако то буде Бајден, треба очекивати нови циклус промена у Пентагону и другим местима у администрацији где је Трамп успео да постави себи лојалне људе“, предочава Врзић.
Врзић је подсетио да Пентагон све време минира Трампове покушаје да повуче америчке трупе распоређене по свету и да Трамп већ четири године бије битку да постави кадрове који су одани њему, а не „дубокој држави“.