00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
21:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Огањ и келија“
16:00
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Чија је победа примирје на Блиском истоку
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Како преживети пети разред (и сваки наредни)
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Операција „Берлински тунел“ и смело бекство: Невероватна судбина Холанђанина који је волео Русе

© AP Photo / StringerАгент обавештајне службе "MИ6" Џорџ Блејк
Агент обавештајне службе MИ6 Џорџ Блејк - Sputnik Србија
Пратите нас
Бивши британски обавештајац Џорџ Блејк који је радио као двоструки агент за Совјетски Савез и одао неке од најдрагоценијих западних тајни Москви, умро је уочи Нове године у 99. години живота. Био је познат по томе што није радио за новац већ за идеју.
„Сви смо били учесници великог експеримента. Нажалост, није успело. Нисам комуниста, али делим многе идеале марксизма. У сваком случају, после неколико векова свет ће се вратити ономе што се зове комунизам. Само што његово време још није дошло. Било је светлих идеја заснованих на хришћанским принципима, али људи нису били спремни да их примене у пракси“, изјавио је Блејк.

Из једне обавештајне службе у другу

Џорџ Блејк је рођен у Ротердаму 1922. године. Мајка је Холанђанка, отац Арапин са примесама турске и јеврејске крви. Када су Немци освојили Холандију, као дечак који се борио у Отпору, и био ухапшен. Побегао је из концентрационог логора у Велику Британију и служио у британској морнарици. Тајна обавештајна служба брзо је приметила талентованог момка. Блејк је као агент обављао дужности вицеконзула у Сеулу само номинално. Када је почео Корејски рат Севернокорејци су га заробили.

Према неким причама њега су Совјети у Кореји врбовали искушавајући га додатном порцијом супе. Сматра се да то није истина и да је прешао на руску страну чисто из идеолошких разлога. 

Када су се 1953. године британски затвореници вратили у Лондон као хероји, Џорџ Блејк је већ успешно радио за СССР.

У Лондону му је Тајна обавештајна служба наложила да регрутује агенте за рад у Западној Европи. Блејк, као заменик шефа одељења „Y“, знао је све о раду против Руса. Служио је на најосетљивијем месту у обавештајној служби и за Британце и за Русе. Добро обучени агенти који су регрутовали, послати су СССР и то на Лубјанку.
© AP PhotoБивши британски агент, агент тајне службе "MИ6" Џорџ Блејк, архивска фотографија
Операција „Берлински тунел“ и смело бекство: Невероватна судбина Холанђанина који је волео Русе - Sputnik Србија
Бивши британски агент, агент тајне службе "MИ6" Џорџ Блејк, архивска фотографија

Локација битке – Берлин

Заједно са високим званичницима ЦИА-е, био је присутан у Лондону на тродневном састанку на којем се у дубокој тајности одвијала операција „Берлински тунел“. Американци су, уз техничку подршку Британаца, ископали дугачак тунел од Западног до Источног Берлина и „успешно“ се придружили тајним комуникационим линијама совјетских трупа и комуникацијским линијама Немачке.

Операција је много коштала: подземни шахт је био велики и препун најсавременије британске технологије. Број пресретнутих порука премашио је 450 хиљада. У њихову обраду било је укључено стотине добро обучених људи. Као да је река најтананијих информација текла право у њихове руке.
Одлазак Џорџа Блејка: Легендарни двоструки шпијун који је радио са совјетску службу - Sputnik Србија
Одлазак Џорџа Блејка: Легендарни двоструки шпијун који је радио за совјетску службу

Захваљујући Џорџу Блејку, оперативне информације о предстојећој изградњи шпијунског тунела стигле су до Москве истог дана и сата када је сазнао и британски премијер. Кроз кабл су прослеђивали детаљно припремљене дезинформације. Понекад су убацивали праве, али секундарне информације посебно за агенте ЦИА.

Најспособнији официри Тајне обавештајне службе пребачени су у Западни Берлин. Овде се одиграла битка обавештајаца. Није узалуд Прва главна управа КГБ СССР-а ово немачко именовање Блејка сматрала даром судбине. Овде је сада руски, а не више британски обавештајац Џорџ Блејк, урадио оно на шта је био најпоноснији. Завршио је операцију „Берлински тунел“.

Да не би разоткрио свој највреднији извор, Главна управа КГБ-а  је приредила перформанс.

Немачки граничари су „изненада и сасвим случајно“ налетели на туђе подземне комуникације положене кроз њихову територију. Одмах је сазван велики број источних и западних новинара, који су заједно проклињали дрске Американце који су започели грандиозну и случајно откривену провокацију. Џорџ Блејк је своју операцију сматрао најбољом у својој дугој обавештајној каријери.

Бекство

„Ево, видите, траг остаје до данас. Када сам бежао из затвора, испоставило се да су мердевине прекратке, морао сам да скочим са велике висине, али сам се неуспешно приземљио. Све време док сам се скривао код пријатеља, рука ме је болела и неправилно срасла. Али бекство је успело“, Георгије Иванович, звани Џорџ, показује избочену кост леве мишићаве руке иако има преко 90 година.

Бежао је из лондонског затвора „Вормвуд Скрабс", где су га сместили после суђења којим је изречена друга најдужа казна у историји Велике Британије - 42 године затвора! Већу казну, од 45 година, имао је терориста који је убио на десетине људи.

Блејк и његови совјетски контакти нису направили ниједну грешку. Издао их је пољски пуковника који је прешао код Американаца.

Припадник америчких специјалних снага у Сирији - Sputnik Србија
Бивши амерички обавештајац признао да је сарађивао са руским службама

Морао је да бежи, јер нико није могао да издржи четири деценије у затвору. Блејк, који је умео са свима да се слаже, упознао је Ирца. Он му је помогао и Блејку су доставили примитивни воки-токи преко једног криминалца, који му је такође био симпатичан. Побегао је, а његови ирски пријатељи су оставили букет цвећа на место Блејковог скока са затворског зида.

Породица са двоје деце, која га је превозила преко свих граница од Енглеске до Немачке, много је ризиковала. Блејка су сместили у дугачку кутију, прекривену даскама, на којој су седела деца.

Блејк је проучавао ситуацију у Берлину као нико други. Ноћу, напустивши аутомобил, самоуверено је кренуо до немачке источне испоставе. Представио се и затражио да позову совјетског официра. Немци су му дали кревет да преноћи.

„Одмах сам заспао. Зашто да се узнемиравам? Пробудили су ме када је дошао совјестки официр. Био сам потпуно сигуран“, рекао је Блејк.

Девет унука

„Период боравка у Москви  су најсрећније и најмирније године мог живота. Овде сам се осећао лагодно. Моја супруга Ида и ја јако волимо сина Михаила. Имам девет унука. Моји синови ми долазе из Енглеске. Мама је била прва. Када је сазнала да сам осуђен на 42 године, узела је две огромна сандука и тамо лепо сложила сву моју одећу. Објаснила је свима: 'И даље ће бити потребна Џорџу'. Како је могла да предвиди моју судбину? Провео сам годину дана у Москви и мајка је дошла са два сандука. Дуго сам носио ове ствари, чак и капуте купљене у Кореји“, сећа се Џорџ.
Руски агент Рудолф Абел - Sputnik Србија
Руски агент Абел открио планове за амерички нуклеарни напад на СССР

„Научио сам руски језик, али, наравно, не на начин на који то може да научи особа која је почела да га учи као одрастао човек - акценат је остао. Поносан сам што сам у својој новој домовини добио чин пуковника страних обавештајних служби и додељено ми је Одељење за илегалне имигранте“, додаје Блејк.

Руски новинар је замолио Георгија Ивановича да му потпише неколико његових књига „Прозирни зидови“.

„Ставите мој прст под наслов књиге тамо где бисте желели да видите аутограм“, предложио је. Тада је Блејк био слеп, ниједна операција му није помогла.

„Тако ће бити лакше“, рекао је и ставио три потписа: „Џорџ Блејк“.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала