Кинеска амбасадорка: Нема малигног утицаја Кине на Србију

© Tanjug / DRAGAN KUJUNDZICАмбасадорка Кине у Србији Чен Бо
Амбасадорка Кине у Србији Чен Бо - Sputnik Србија
Пратите нас
Амбасадорка Кине у Србији Чен Бо не може, како каже, да препозна малигни утицај њене земље на Србију, о коме говори политички Запад. Она истиче да јој је тешко да разуме да је добар развој српско-кинеских односа препрека уласку Србије у ЕУ и наводи да је снажна и стабилна Европа и у интересу Кине.

Чен Бо, у интервјуу за Танјуг, констатује да постоје одређени фактори који не желе добар развој српско-кинеских односа, јер сматрају да то утиче на њихове интересе у Србију. Напомиње да развој односа Кине и Србије никада није био усмерен према трећој страни и да је очигледно да је сарадња ове две земље допринела развоју Србије.

Како објашњава, Кина никада није тежила за утицајем на унутрашњу и спољну политику Србије, увек је поштовала избор Србије за њену придруживање ЕУ, а уз то, констатује она, многе државе чланице ЕУ имају далеко већи обим сарадње са Кином у односу на Србију.

Сарадња Кине и Србије је обострано корисна и у складу са интересима и жељама наша два народа. Уверена сам да ови фактори неће имати велики утицај на односе наше две стране“, наводи Чен Бо.

Пандемија највећи изазов

На питање шта види као кључни изазов у даљем развоју српско-кинеских односа, кинеска амбасадорка у Београду одговара да је тренутно највећи изазов пандемија.

„Она је утицала на брзину и на динамику реализације пројеката у оквиру наше сарадње, као и на размену људи и комуникацију лицем у лице“, казала је Чен.

Русија и Кина највећи пријатељи, Косово најважније: Истраживање шта Срби мисле о спољној политици
Други је, додаје, како продубити међусобну сарадњу, подстаћи њен квалитет и ефикасности, а у интересу развојних потреба две стране, с обзиром и на постојање, како каже, неких фактора који не желе добар и даљи развој кинеско-српских односа уверени да то утиче на њихове интересе у Србији.

„Из перспективе пријатељства и сарадње могу да кажем да утицај и Кине и Србије заиста временом све више расте“, наводи Чен Бо и додаје да из дана у дан све више Срба жели што више да сазна о Кини, кинеској култури, историји, језику, па чак и о кинеској кухињи, те да све више људи постају корисници српско-кинеске сарадње.

Сарадња Кине и Србије, додаје она, све више доприноси и развоју Србије у различитим областима.

„С друге стране ситуација је иста. Утицај Србије у Кини временом такође расте. Број универзитета у Кини који нуде предмете на српском језику се повећао са једног на седам у протеклих неколико година", објашњава Бо.

Челично пријатељство

Она наглашава да је свеобухватно стратешко партнерство Кине и Србије издржало искушења пандемије и очувало тренд развоја и напретка.

Кина и Америка - Sputnik Србија
Кључне разлике између кинеских и западних инвестиција у Србији /видео/
„Кина и Србија се међусобно подржавају и заједнички боре против епидемије чиме смо доказали да смо челични пријатељи. Активно унапређујемо нашу сарадњу и она је у многим областима попут изградње инфраструктуре, економије, трговине, телекомуникације и високих технологија остварила значајне резултате што је помогло у економском опоравку наше две земље и потврдило да су Србија и Кина поуздан партнери", објашњава Чен Бо.

Амбасадорка Кине је похвалила српске власти за велике напоре у борби против пандемије и додала да су она лично и њене колеге имали интензивну комуникацију у борби против вируса и са председником Србије, премијером, министрима, медицинским стручњацима, али и са привредницима.

„Српска страна на време је осигурала велику количину медицинског материјала и опреме, изградила нове лабораторије и болнице и повећала капацитете за тестирање, за лечење ове болести, а сада и вакцинисање“, каже она.

Спрска страна, наглашава Чен, држи се принципа живот пре свега, а стопа смртности од короне у Србију је и даље испод један одсто.

„Ово је за цео свет изузетан резултат, а док се бори против епидемије, српска страна такође одржава и економски и социјални развој и осигурава запосленост. Све ове резултате није лако постигнути“, закључила је Чен Бо.

Прочитајте још:

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала