„Упркос чињеници да је руска страна дипломатским каналима вратила икону дародавцима како би се разјаснило њено порекло, медијским простором Босне и Херцеговине и низу других земаља настављају да се шире неосноване спекулације о судбини иконе, које бацају сенку на Русију“, наводи се у саопштењу Министарства на Фејсбуку.
„Ширећи инсинуације засноване искључиво на претпоставкама њихових аутора, ангажовани медији манипулишу овом причом зарад политичког свођења рачуна унутар БиХ и да би се наша земља дискредитовала у очима њихове публике. Још увек нису представљени докази о незаконитој набавци иконе од стране последњег власника“, истиче се у саопштењу Министарства.
Руско Министарство навело је да неки новинари објављују сопствене фантазије као проверене информације, уместо да чекају званични закључак о икони.
„Нажалост, још једном примећујемо да су неки медији, пратећи омиљену западњачку ‘забаву’ да свуда и у свему тражи ‘руку Кремља’, спремни да искористе било који – укључујући и најнепримеренији повод за јачање антируске пропаганде“, закључује се у саопштењу.
Током посете БиХ у децембру 2020. године, Лавров је посетио Источно Сарајево, где му је члан председништва земље Милорад Додик поклонио православну икону која је, како је саопштено, стара 300 година и наводно је „пронађена у Луганску“. Украјинска амбасада у Сарајеву упутила је протестну ноту Министарству спољних послова земље у којој захтева објашњење о пореклу иконе, коју је назвала „објектом културног наслеђа Украјине“. Такође је у Украјини покренут кривични поступак у вези са извозом иконе из земље. Сама икона предата је амбасади Босне и Херцеговине у Москви.