Фејсбук попушта цензуру – не искључују да је ковид 19 ипак створио човек
14:22 27.05.2021 (Освежено: 18:18 07.08.2022)
Пратите нас
Иако је месецима беспоштедно уклањао било какве тврдње да се нови корона вирус можда није природно развио, Фејсбук је објавио да то више неће чинити. На овај потез Фејсбук се одлучио у време док теорија о настанку вируса у лабораторији из Вухана добија све већу пажњу.
„У светлу текућих истрага о пореклу ковида 19 и уз консултације са стручњацима за јавно здравље, више нећемо уклањати тврдње да је вирус вештачки створен“, навео је портпарол Фејсбука за „Политико“ у среду увече, у изјави послатој е-поштом.
„Настављамо да радимо са здравственим стручњацима како бисмо ишли у корак са еволутивном природом пандемије и редовно ажурирамо наше политике како се јављају нове чињенице и трендови“, додао је званичник Фејсбука.
Scoop: Facebook will no longer remove posts claiming Covid-19 was man-made, as support mounts for probes into the virus’ origins & the Wuhan lab-leak theory https://t.co/siVvfWDb2I tip @Techmeme
— Cristiano Lima (@viaCristiano) May 26, 2021
У фебруару, „после консултација са водећим здравственим организацијама, укључујући и Светску здравствену организацију“, Фејсбук је објавио да забрањује бројне „лажне“ тврдње попут оних да је вирус „произведен“ односно да га је „створио човек“.
Чини се да је Фејсбук (који је власник и Инстаграма) једина друштвена мрежа која је променила правац. Твитер, Гугл и Јутјуб нису одговорили на захтев „Политика“ за коментар о сопственим политикама.
Facebook Stops Removing Claims Covid-19 Was Man-Made: Politico pic.twitter.com/U0paiM8P5B
— zerohedge (@zerohedge) May 26, 2021
Промена политике Фејсбука долази након што је Бела кућа дала рок од 90 дана да америчка обавештајна заједница изради „коначну“ процену одакле потиче нови корона вирус, а председник Џо Бајден инсистира да се утврди да ли је до пандемије дошло услед „људског контакта са зараженим животињама“ или је реч о „лабораторијској несрећи“.
Међутим, до пре само неколико недеља, и сам наговештај могућности „лабораторијске несреће“, чак без тврдње да је вирус створио човек, био је основ за цензуру на друштвеним мрежама, преноси РТ.