https://sputnikportal.rs/20210816/amerika-potrebno-je-podrzati-demokratiju-u-belorusiji-1128495312.html
Америка: Потребно је „подржати демократију“ у Белорусији
Америка: Потребно је „подржати демократију“ у Белорусији
Sputnik Србија
Америчка сенаторка-демократа Џин Шахин је заједно са колегама изнела на разматрање америчком конгресу нацрт резолуције који је усмерен на „подршку“ становницима Белорусије и осуду за „нарушавање људских права“ у земљи.
2021-08-16T14:29+0200
2021-08-16T14:29+0200
2021-08-16T14:06+0200
русија
белорусија
председнички избори
сад
избори
амерички сенат
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110983/83/1109838398_0:613:1463:1435_1920x0_80_0_0_34dc234f59c6e6747bea72b80d2d06dc.jpg
Како следи из документа, у Сједињеним Америчким Државама се већ дужи период изражава незадовољство због „недостатка демократије“ у Белорусији. У нацрту резолуције постоје тачке у којима се наводи, на пример, о „нарушавању људских права“ у земљи.Притом, у документу се појашњава да САД доследно реагују на догађаје у Белорусији.Између осталог, сенатори подсећају на увођење санкција против „режима“ председника Белорусије Александра Лукашенка, као и на системску подршку становницима „против аутократије“.На пример, у нацрту резолуције се наводи цитат америчког председника Џозефа Бајдена који је током састанка са лидерком белоруске опозиције Светланом Тихановском навео да су „САД на страни белоруског народа у његовој тежњи за демократијом и за поштовањем људских права“.Група сенатора је позвала да се и даље не прогласи легитимитет председничких избора из августа 2020. године.Амерички политичари су поново подигли питање организације избора у Белорусији на којима би народ могао да изабере новог лидера и парламент.Они су подсетили да америчко руководство мора да користи целокупан арсенал економских, политичких и дипломатских мера за подршку „демократији“ у Белорусији.По том питању се подржава и координација сарадње са европским партнерима.Према речима Џин Шахин, нацрт резолуције се категорички не слаже са „агресијом Лукашенка која се наставља“.„Наша мисија је очигледна, пратимо ситуацију у Белорусији. Поступци којима се нарушавају права Белоруса, где год се они налазе, имаће последице“, истакао је сенатор.Раније је саопштено да су чланови Представничког дома САД, демократе Вилијем Китинг и Марси Каптур, као и републиканац Брајан Фицпатрик дали на разматрање конгресу нацрт резолуције, која је усмерена на подршку белоруском народу.У јулу је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио да земље Запада покушавају да направе око Русије појас нестабилности због њених суседа, између осталог због Белорусије, Украјине и Молдавије.Подсетимо, крајем јула бивша председничка кандидаткиња Светлана Тихановска боравила је у Вашингтону где ју је примио амерички председник Џозеф Бајден. Она је тада рекла да се нада да ће Америка увести најјаче могуће санкције белоруским властима.
https://sputnikportal.rs/20210807/amerika-uvodi-nove-sankcije-belorusiji-na-godisnjicu-predsednickih-izbora-1128264301.html
https://sputnikportal.rs/20210507/lukasenko-prevremeni-izbori-u-belorusiji-moguci-samo-ako-to-isto-uradi-i-amerika-1125274778.html
белорусија
сад
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2021
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110983/83/1109838398_0:476:1463:1573_1920x0_80_0_0_1482ca5030c4c4e3ac27ccf3e74fa56b.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
белорусија, америка, председнички избори, демократија, амерички сенат, belorusija, amerika, predsednički izbori, demokratija, američki senat
белорусија, америка, председнички избори, демократија, амерички сенат, belorusija, amerika, predsednički izbori, demokratija, američki senat
Америка: Потребно је „подржати демократију“ у Белорусији
Америчка сенаторка-демократа Џин Шахин је заједно са колегама изнела на разматрање америчком Конгресу нацрт резолуције који је усмерен на „подршку“ становницима Белорусије и осуду за „нарушавање људских права“ у земљи.
Како следи из документа, у Сједињеним Америчким Државама се већ дужи период изражава незадовољство због „недостатка демократије“ у Белорусији. У нацрту резолуције постоје тачке у којима се наводи, на пример, о „нарушавању људских права“ у земљи.
У овом контексту се спомиње и „брутално гушење мирних демонстрација“, ограничење рада локалних „независних медија“, „нарушавање основних принципа демократског управљања земљом“, као и прогон „на десетине хиљада политичких активиста“.
Притом, у документу се појашњава да САД доследно реагују на догађаје у Белорусији.
Између осталог, сенатори подсећају на увођење санкција против „режима“ председника Белорусије Александра Лукашенка, као и на системску подршку становницима „против аутократије“.
На пример, у нацрту резолуције се наводи цитат америчког председника Џозефа Бајдена који је током састанка са лидерком белоруске опозиције Светланом Тихановском навео да су „САД на страни белоруског народа у његовој тежњи за демократијом и за поштовањем људских права“.
Група сенатора је позвала да се и даље не прогласи легитимитет председничких избора из августа 2020. године.
Амерички политичари су поново подигли питање организације избора у Белорусији на којима би народ могао да изабере новог лидера и парламент.
Они су подсетили да америчко руководство мора да користи целокупан арсенал економских, политичких и дипломатских мера за подршку „демократији“ у Белорусији.
По том питању се подржава и координација сарадње са европским партнерима.
„Сенат подвлачи да САД подржава народ Белорусије у његовој тежњи да сачува суверенитет, самостално бира руководство државе, да живи слободно, а такође и да цени активне напоре белоруске опозиције у координацији акција са Америком“, наводи се у документу.
Према речима Џин Шахин, нацрт резолуције се категорички не слаже са „агресијом Лукашенка која се наставља“.
„Наша мисија је очигледна, пратимо ситуацију у Белорусији. Поступци којима се нарушавају права Белоруса, где год се они налазе, имаће последице“, истакао је сенатор.
Раније је саопштено да су чланови Представничког дома САД, демократе Вилијем Китинг и Марси Каптур, као и републиканац Брајан Фицпатрик дали на разматрање конгресу нацрт резолуције, која је усмерена на подршку белоруском народу.
У јулу је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио да земље Запада покушавају да направе око Русије појас нестабилности због њених суседа, између осталог због Белорусије, Украјине и Молдавије.
Подсетимо, крајем јула бивша председничка кандидаткиња
Светлана Тихановска боравила је у Вашингтону где ју је примио амерички председник Џозеф Бајден. Она је тада рекла да се нада да ће Америка увести најјаче могуће санкције белоруским властима.