Чудо у Лисабону – Србија је на Светском првенству!

Фудбалска репрезентација Србије пласирала се на Светско првенство у Катару 2022. победом над Португалијом у Лисабону резултатом 2:1.
Србију је на Мундијал водила само победа на неугодном гостовању, а она је дошла голом Александра Митровића у 90. минуту.
Орлови су тријумфом у Лисабону изборили директан пласман на СП, док ће Португалци морати у бараж из Групе А.
Претходно су стрелци били Ренато Санчес у другом и Душан Тадић у 33. минуту.
Утакмица је почела катастрофално по Србију, пошто је наша репрезентација примила гол већ у другом минуту.
Бернардо Силва је извршио притисак и узео лопту Гудељу, успут направивши мање-више очигледан фаул који судија Орсато није видео.
Лопта је завршила код Рената Санчеса, а он је рутински матирао Рајковића за 1:0 за домаћина.
Због реакције на фаул над Гудељом селектор Стојковић је добио жути картон, а Србија није клонула духом и успела је да се убрзо консолидује.
Много прилика виђено је на обе стране током првог полувремена, а највећу за Србију у првих 15 минута имао је Влаховић, који је задрмао стативу.
У 13. минуту су Орлови умало примили нови гол после нове лоше реакције Гудеља, али је Рајковић зауставио ударац Роналда.
Србија је наставила да напада, имала је неколико полу-прилика, али се све углавном завршавало лошим центаршутевима, што Живковића, што Костића.
У 33. минуту је, ипак, коначно притисак уродио плодом.
Влаховић је на себе навукао тројицу противничких дефанзиваца, лопта се одбила до Лукића, а он је вратио повратну Тадићу који је са ивице шеснаестерца матирао несрећног Патрисија, којем је лопта исклизнула из руку – за 1:1.
До краја полувремена Португалци су били бољи ривал, али се на крају на паузу отишло са поприлично реалним нерешеним резултатом.
Пикси је на полувремену решио да избаци посрнулог Гудеља и да га замени Митровићем, нападачем који није почео утакмицу јер се није осећао добро.
Прва прилика у другом полувремену била је испред гола Србије, али је Санчес у 52. минуту шутирао директно у Рајковића.
Наставиле су да нападају обе репрезентације, било је доста прилика, али ниједна колосална.
Вероватно највећу у тим тренуцима меча пропустио је Влаховић у 77. минуту, када је са десетак метара напуцао Данила и тиме пропустио прилику да реши питање победника.
А, онда... Када су сви мислили да ће Португалија, која је у последњих двадесетак минута играла бункер, ремијем проћи на Мундијал, десило се чудо.
Стадион Да Луж је занемео када је у 90. минуту Тадић погодио Митровића у теме, а најбољи стрелац у историји Србије још једном затресао мрежу противника.
Орлови су издржали током четири минута надокнаде, Митровић је добио жути за скидање дреса – и кренуло је енормно славље.
Жреб за Светско првенство биће одржан у Дохи 1. априла 2022. године.
Судбоносни фудбалски бој могли сте да пратите уживо уз Спутњик.
01:19 15.11.2021
Огласио се и Ноле
Новак Ђоковић - Sputnik Србија, 1920, 14.11.2021
Новак изгубио глас због Орлова: Идемо, Србија!
Певај, Србијо!
Фудбалери Србије прослављају гол Тадића против Португалије - Sputnik Србија, 1920, 14.11.2021
„Враћам ти се, роде мој!“ – спектакл у свлачионици хероја Србије /видео/
Београд слави победу Србије против Португалије - Sputnik Србија, 1920, 14.11.2021
Срби славе – уз чувену песму о Митровићу /видео/
01:18 15.11.2021
Изјава хероја
Александар Митровић прославља победу против Португалије у Лисабону - Sputnik Србија, 1920, 14.11.2021
„Људи, је л' сте ви нормални?“: Митровић открио Пиксијеве речи огрнут заставом Србије
22:45 14.11.2021
Митре, мајсторчино!
Александар Митровић - Sputnik Србија, 1920, 14.11.2021
Лисабон је видео ко је Александар Велики! /видео/
22:38 14.11.2021
КРАЈ!!!
Србија је победила Португалију и пласирала се на Светско првенство 2022. године у Катару!
22:35 14.11.2021
4 минута надокнаде
22:33 14.11.2021
90' Гооооооооооооооол!
Центаршут Тадића, гол главом Митровића! Чудо!
22:32 14.11.2021
89' Ушао Јовић
Изашао Костић
22:30 14.11.2021
Ајде, Душане, још један
22:26 14.11.2021
83' Митровић...
Коначно један савршен центаршут Костића, директно на главу Митровића. Нажалост, нападач Фулама са седам, осам метара не успева да погоди оквир гола Патрисија.
22:20 14.11.2021
77' Невероватно!
Влаховић са око десет метара напуцава Данила. Лопта се одбија до Митровића, али је он у офсајду...
22:14 14.11.2021
71' Ређају се картони...
Пре неколико минута „пожутео“ је Павловић, а сада и Миленковић. Претходно су у Орсатову књижицу уписани селектор Стојковић и замењени Гудељ.
22:12 14.11.2021
69' Ушао Радоњић
Мења Живковића на десном боку.
22:07 14.11.2021
64' Две промене Сантоша, једна Стојковића
Излазе Мутињо и Бернардо Силва, на терену су Палиња и Бруно Фернандеш. На другој страни повређеног Вељковића мења Урош Спајић.
22:05 14.11.2021
62' Брани Рајковић
Погрешио је Павловић, поклонио контру Португалцима, али ударац Санчеса са двадесетак метара иде директно у Рајковића.
22:03 14.11.2021
60' Повредио се Вељковић
У дуелу са Жотом, малтене без контакта, повредио се наш штопер. Изгледа да ће морати да напусти меч.
22:02 14.11.2021
59' Србија поново оштећена за корнер
Центаршут Костића је замало побегао Влаховићу. Лопта је успут закачила Фонтеа, али Орсато то није видео, па ништа од ударца из угла.
21:58 14.11.2021
55' Напада и Србија
Био је један корнер, било је и опасних напада по десном боку, али задња линија португалске одбране, предвођена једним од најбољих штопера света Рубеном Дијашом, отклања сваку непогодност.
21:56 14.11.2021
52' Спасила се Србија
Брзопотезна контра Португалаца и слалом Санчеса. Стрелац првог гола је заломио Вељковића, а онда имао све у својим ногама. Ипак, ударац Санчеса је заустављен, иако су Орлови закомпликовали избијање лопте из казненог.
Од свега Португалци су добили корнер, али из њега ништа нису урадили.
21:48 14.11.2021