Европосланици оптужили Србију за „модерно ропство“
© AP Photo / Visar KryeziuВиола фон Крамон-Таубадел
© AP Photo / Visar Kryeziu
Пратите нас
Известилац Европског парламента за Косово Виола фон Крамон, са још шест европосланика, објавила је писмо у коме се наводи да су „згрожени извештајима о трговини људима у сврху радне експлоатације у Србији“. Она је оптужила Владу Србије за „саучесништво у модерном ропству“.
У писму објављеном на сајту Виоле фон Крамон наводи се да призори 500 вијетнамских радника са градилишта компаније „Линглонг“ у Зрењанину одају слику „модерног ропства на граници ЕУ“.
„Потпуно је неприхватљиво да држава која жели да постане чланица ЕУ толерише изградњу и одржавање фабрике која је запослила раднике користећи трговину људима и експлоатацију. Ћутање српске владе о овом принудном раду значи да су они саучесници у модерном ропству“, наводи се у писму.
Власти у Србији се позивају да одмах реагују на „кршење радничких права и људског достојанства“, а Србија да покаже да „припада европској породици нација“ кроз промоцију високих стандарда људских и радничких права, али и кроз „анализу кинеских инвестиција“, укључујући стандарде рада и заштите животне средине.
Completely unacceptable that #Serbia 🇷🇸 tolerates the construction and maintenance of a factory that is reportedly staffed using human trafficking and forced labour on its territory.
— Viola von Cramon (@ViolavonCramon) November 19, 2021
Decent work and human rights must be respected and upheld for all!https://t.co/wcATxo0pV6
Иако није међу потписницима овог писма, известилац за Србију у ЕП Владимир Билчик оцењује да у 21. веку у Европи „нема места за слике које долазе из зрењанинске фабрике Линглонг“.
Images from the Chinese factory Linglong have no place in 21st century Europe. All workers in🇪🇺candidate countries deserve safe working conditions & comparable standards of protection. I urge the relevant 🇷🇸 authorities to investigate this case thoroughly.https://t.co/eon0fLfUde
— Vladimír Bilčík MEP (@VladoBilcik) November 19, 2021
„Сви радници у земљама кандидатима за чланство у ЕУ заслужују безбедне радне услове и заштиту. Позивам надлежне власти у Србији да темељно истраже овај случај“, написао је Билчик на свом Твитер налогу, преноси Танјуг.