Асанж доживео мождани удар у затвору
09:32 12.12.2021 (Освежено: 10:08 12.12.2021)
Пратите нас
Оснивач Викиликса Џулијан Асанж доживео је слабији мождани удар у затвору који је последица екстремног стреса због борбе против екстрадиције у САД, тврди његова вереница Стела Морис.
Позивајући се на наводе Стеле Морис, „Мејл он сандеј“ је објавио да је Асанжу дијагностификован транзиторни исхемијски напад после саслушања пред британским судом у октобру.
BREAKING: Julian #Assange suffered a stroke on the first day of the High Court appeal hearing on October 27th.
— Stella Moris #FreeAssangeNOW (@StellaMoris1) December 11, 2021
He needs to be freed. Now. #FreeAssange https://t.co/yNg8HGUoAD
У питању је нека врста мини-можданог удара и најава за озбиљнији мождани напад. Пацијенти који то доживе морају да буду медицински збринути. Асанж је после напада 27. октобра био одведен на магнетну резонанцу и добио је терапију.
„Џулијану је тешко и плашим се да би овај инцидент могао да буде претходница већем нападу. То само доприноси нашим страховањима да ли ће моћи да преживи ову дугу правну битку која и даље траје“, рекла је Морисова.
„Непрекидни судски случајеви су психички изузетно стресни. Погледајте животиње у кавезима у зоолошком врту. То им скраћује живот. То се дешава са Џулијаном“, додала је Стела Морис која са Асанжом има двоје деце.
On October 27, the first day of US government's appeal hearing, Julian Assange suffered a stroke. He was unwell, and the prison still made him go to the prison video room. Several journalists—including me—following court's video feed saw him and reported on how unwell he looked. pic.twitter.com/ajL5IO0YL4
— Kevin Gosztola (@kgosztola) December 11, 2021
Подсетимо, Високи суд Велике Британије је у петак пресудио је да Асанж може да буде изручен Америци, на основу жалбе америчке владе да се оснивач „Викиликса“ изручи у ту земљу.
Иако пресуда није коначна и на њу може да се жали Асанжов правни тим, она га доводи на корак ближе суђењу на тлу САД.
Амерички тужиоци подигли су оптужницу против Асанжа по 17 тачака за шпијунажу, као и за злоупотребу рачунара због објављивања више хиљада процурелих војних и дипломатских докумената. Оптужбе предвиђају максималну казну од 175 година затвора.
Асанжови адвокати тврде да је он деловао као новинар и да има право на заштиту слободе говора у складу са првим амандманом, а у вези са објављивањем докумената који су разоткрили злочине америчке војске у Ираку и Авганистану.
Асанж (50) је у затвору откако је ухапшен у априлу 2019. године. Пре тога, провео је седам година у амбасади Еквадору у Лондону, где је побегао 2012. године како би избегао изручење Шведској где је требало да се суочи са оптужбама за силовање и сексуални напад.
Шведска је одустала од истраге о сексуалним злочинима у новембру 2019. године, јер је прошло толико времена, али Асанж је остао у затвору.