- Sputnik Србија, 1920
РЕГИОН
Најновије вести, анализе и занимљивости из земаља у региону

„Српски Ромео и Јулија“ разбеснели црногорске „академике“

CC0 / / Позориште – илустрација
Позориште – илустрација - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2022
Пратите нас
Црногорског ПЕН центар и Факултет за црногорски језик и књижевност оптужили су Србију да прекраја и присваја црногорско културно наслеђе, а повод је, како наводе, „скандалозна најава” Српскога народног позоришта за оперу „Владимир и Косара“.
Они су позвали научне установе и државне органе да реагују на, како кажу, сваки покушај негације црногорске историје и културе.
„До сада смо се много пута уверили да такве праксе претходе крвавим плановима за уништење целих народа и држава...”, наводи се у опширном саопштењу ПЕН центра и Факултета.
Уз оштру осуду, они упозоравају на неопходност изградње државних механизама за спречавање злоупотреба.
Наводи се да је реч о опери у којој су, како кажу, дукљански кнез Владимир и македонска принцеза Косара означени као „српски Ромео и Јулија“.
Збивања се догађају у Црној Гори на измаку 10. и почетком 11. века, а Српско народно позориште то представља као догађаје који се збивају у Србији.
ПЕН центар и Факултет за црногорски језик тврде да је овде реч о „прекрајању и присвајању црногорскога историјског и културног наслеђа“, што је, како кажу, „стратешка политика Србије и њених установа“.
„Скандалозна најава Српскога народног позоришта за оперу ‘Владимир и Косара‘, у којој су дукљански кнез Владимир и македонска принцеза Косара означени као ‘српски Ромео и Јулија а збивања која су се догађала у Црној Гори на измаку 10. и почетку 11. века, као догађаји 'на простору наше земље‘ (дакле, Србије), још је један у низу доказа да су прекрајање и присвајање црногорскога историјског и културног наслеђа стратешка политика Републике Србије и њених установа“, наводи се у саопштењу, пише подгорички портал ЦдМ, преноси Танјуг.
Уз наводе записа из историјских извора који помињу дукљанског кнеза Владимира, тврде да је култ дукљанског кнеза пре петнаестак година прекинут „интервенцијом Цркве Србије, која је самовољно уништила древни тумул (на Румији) посадивши на његово место лимени објекат, прекрајајући изворни култ, чиме је он као црногорско нематеријално културно добро у потпуности разорен“.
„Када је филијала Цркве Србије у Црној Гори увидела да ни за хиљаду година нису успели из црногорске свести истиснути култ Светог Владимира, преименовали су га насадивши му име које у Црној Гори није стекао – Свети Јован Владимир, како би га и преко имена национално деконтекстуализовали“, стоји у саопштењу ПЕН центра и Факултет за црногорски језик.
Марина Рајевић Савић и Никола Маловић - Sputnik Србија, 1920, 13.03.2022
Још мислим на српском! Та реченица му је залупила врата у Црној Гори
Споменик Петру Петровићу Његошу - Sputnik Србија, 1920, 24.02.2022
КУЛТУРА
„Извиискра Његошева“ Бећковићу и Тешићу: Патриотски надахнути прави Његошеви настављачи
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала