Брисел кажњава Мађарску чим је Орбан победио – бумеранг се враћа у ЕУ
© AP Photo / OLIVIER MATTHYSВиктор Орбан
© AP Photo / OLIVIER MATTHYS
Пратите нас
Казнене мере које је ЕУ увела против Мађарске, тек два дана након избора на којима је тријумфовао Виктор Орбан, показатељ су да су разлике између Брисела и Будимпеште толике да међу њима више нема заједничких тачака. Мађарска ће можда претрпети ограничену штету, али праву штету имаће ЕУ.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Тек што су окончани избори у Мађарској, на којима је премијер Виктор Орбан убедљиво победио на изборима, бриселска бирократија, уместо да призна јасно и недвосмислено изражену демократску вољу мађарских грађана, прибегава казненим мерама. Европска комисија (ЕК) одлучила је да покрене механизам „условљавања“ и да Будимпешти ускрати средства која су јој намењена за подршку због наводног кршења стандарда ЕУ у области владавине права.
Прокламација коју је пред посланицима Европског парламента изнела председница ЕК Урсула фон дер Лајен наишла је на аплауз европосланика. Ово је први пут да ЕК примењује механизам условљавања, након што је усвојен пре годину дана.
Казнене мере против Мађарске – неприхватање демократске воље
Нове казнене мере ЕУ према Мађарској само ће продубити јаз између Мађарске и остатка Европе, сматра историчар Саша Адамовић. ЕУ не може да нађе ефикасан одговор на мађарску политику и тако се прибегавање санкцијама и претњама намеће као најлакше решење, а економским кажњавањем покушава се Будимпешти нанети економска штета.
„У ЕУ неће се прихватати демократска воља грађана Мађарске, већ ће се тријумф Виктора Орбана приписивати томе да он тобоже ускраћује владавину права, да контролише судове и медије. дакле, слушаћемо све оно што је иначе уобичајени репертоар европских бирократа када нису задовољни самосталном или сувереном политиком неке државе“, истиче он.
Претње да ће Мађарска остати без средстава из Брисела, након избора на којима је Орбан убедљиво победио сада су активиране, с обзиром да се бриселској бирократији резултати избора нису допали.
„ЕУ више није у стању да на озбиљан, рационалан и аргументован начин разговара са Мађарском, као да је идеолошка разлика између њих толико велика да међу њима више и не може да буде заједничких тачака“, констатује Адамовић.
ЕУ ће наставити да притиска Мађарску
У одлуци ЕК може се назрети и незадовољство мађарском политиком према Русији током трајања кризе у Украјини – док ЕУ самоубилачки уводи санкције Русији, Орбан не жели да жртвује мађарске интересе на олтар европске контрапродуктивне политике према Москви, додаје он.
„У таквој ситуацији, ЕУ ће наставити политику која ће Мађарској можда нанети неку ограничену економску штету, али пре свега ће нанети огромну штету самој ЕУ, која је у фази распадања и у којој ће разне противречности све више долазити до изражаја“, сматра Адамовић.
Брисел одавно није задовољан самосталном и суверенистичком политиком мађарског премијера Виктора Орбана, а такође није задовољан ни тиме што та политика има неподељену подршку мађарских грађана толико дуго времена, додаје наш саговорник. Подсећамо, 3. априла грађани Мађарске доделили су Орбану четврти узастопни мандат да састави владу.
„Још од тренутка када је Виктор Орбан кренуо са идејом нелибералне демократије, која је заправо била прст у око мејнстриму у ЕУ, која је идеолошки потпуно отишла у леволибералном правцу, Орбан је отишао на другу страну, односно остао је веран оним правим европским вредностима који су Европу учинили великом. Орбан дакле, годинама иритира Брисел, тако да је постао својеврсна персона нон грата“, објашњава Адамовић.
С обзиром да је Орбанов ФИДЕС у мађарском парламенту освојио двотрећинску већину, а да Орбан не одустаје од политике чувања суверености и идентитета, све до неутралности у сукобу између Брисела и Русије због Украјине, све што је Бриселу остало је даље блаћење Виктора Орбана и Мађарске, као и покушај да се Мађарска казни новим санкцијама.
„Као да у речнику ЕУ у последње време и нема друге речи када су у питању међународни односи осим речи санкције, које се у пакетима доносе Русији, а сада и према Виктору Орбану, за кога се јасно у Бриселу тврди да је проруски, односно пропутиновски оријентисан политичар. На сву срећу, Орбанове идеје су и овога пута однеле на изборима однеле тријумфалну победу и то је најбоља гаранција да ће Мађарска наставити са својом доследном политиком“, каже Адамовић.
Брисел је био изузетно ангажован и у предизборној кампањи у Мађарској –под његовим утицајем у јединствену коалицију окупљена је целокупна опозиција, без обзира на идеолошке разлике. Једини циљ такве хетерогене коалиције био је уклањање Виктора Орбана са власти, подсећа Адамовић.