- Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Пентагон: САД разматрају са НАТО-ом стално или ротационо присуство у Европи

© AP Photo / J. Scott ApplewhiteЗграда Пентагона са америчком заставом
Зграда Пентагона са америчком заставом - Sputnik Србија, 1920, 07.04.2022
Пратите нас
Сједињене Америчке Државе заједно са другим земљама НАТО-а разматрају будући карактер присуства америчке војске у Европи, конкретно, да ли ће он бити стални или ротациони, изјавио је шеф Пентагона Лојд Остин.
Спутњик и РТ - цензура  - Sputnik Србија
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Ми заиста очекујемо да ће (тренутна ситуација) утицати на наше будуће присуство и улогу САД. Предстоји нам да определимо хоће ли то подразмевати сталне базе или ротацију снага у земљама источног блока НАТО-а или и једно и друго. То су питања која морамо да размотримо заједно са савезницима“, рекао је Остин током говора у сенату Конгреса САД.

Како је истакао, с почетком сукоба у Украјини на плану европске безбедности догодиле су се одређене измене, које Вашингтон намерава да узме у обзир приликом формирања даље стратегије свог присуства у региону.

Шојгу не одговара на позиве

Остин је такође прокоментарисао да САД сматрају разочаравајућим одсуство контакта с Русијом на нивоу војног руководства, иако не намеравају да одустану од покушаја иницирања таквог дијалога.
„Безусловно сам разочаран. Ипак, то не значи да ћемо престати да покушавамо да ступимо у контакт са њима. По мом мишљењу, у овој етапи је важно имати могућност комуникације са њиховим руководством“, истакао је шеф Пентагона.
Он је још прокоментарисао да од фебруара стално покушава да ступи у контакт са својим руским колегом Сергејем Шојгуом, али безуспешно.

„Председник (уједињеног Комитета начелника штабова САД Марк) Мили и ја од фебруара стално покушавамо да се повежемо са нашим колегама у Русији како би се обезбедио наставак дијалога. Нисмо баш успели у томе, јер руска страна не одговара“, истакао је он.

Специјална војна операција у Украјини

Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ.
Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
Америчка база Баграм у Авганистану - Sputnik Србија, 1920, 14.03.2022
РЕГИОН
Америчко признање: Нови НАТО „мозак“ против Русије у - Албанији
Тенкисти са заставом НАТО-а - Sputnik Србија, 1920, 11.01.2022
РЕГИОН
Нова америчка база у Албанији сигнал и за Русију
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала