Шпијунски сателити – амерички покушај да направе „противотров“ за руско хиперсонично оружје
Шпијунски сателити – амерички покушај да направе „противотров“ за руско хиперсонично оружје
Sputnik Србија
Русија и Кина су далеко испред Сједињених Држава у развоју и производњи хиперсоничног наоружања. Њихово оружје, како тврде за Спутњик руски експерти... 24.07.2022, Sputnik Србија
Због тога Американци планирају да произведу специјалне шпијунске сателите, који ће моћи да прикупљају информације о лансирању противничких пројектила, као и да сазнају њихову путању кретања.Дерек Тарнер, директор Агенције за свемирски развој, изјавио је у понедељак да САД намеравају да лансирају 28 сателита у орбиту пре краја 2025. „Русија и Кина производе и тестирају хиперсоничне пројектиле. Ове напредне ракете су веома маневарске. Нови сателити су намењени за откривање, праћење, као и циљање хиперсоничних ракета“, објашњава Тарнер. Према наводима Пентагона, за развој најсавременијих сателитских система, Американци су спремни да одреше кесу и потроше чак 1,3 милијарди долара.Американци веома заостају за Кином и РусијомКако објашњава за Спутњик руски војни експерт и пуковник у пензији Виктор Баранец, највећа брига Американаца је брз и успешан развој како руског, тако и кинеског хиперсоничног наоружања. Због тога, како каже Баранец, Американци чине све да тренутно пронађу противотров за непријатељско хиперсонично оружје. „Они знају да Русија има различито, као и јединствено наоружање: од „ Калибра“, „Кинџала“, „Циркона“... Средство за њихово уништење још увек није пронађено“, наглашава стручњак, истичући да су руске ракете толико брзе да противник не може ни да их стигне, ни уништи.Сателити неће представљати никакву опасностПрема речима руског војног експерта Алексеја Леонкова, Американци су проценили опасност од кинеског, као и руског хиперсоничног оружја. Леонков објашњава да ће ово бити специјални шпијунски сателити. „Они ће се налазити у геосинхроној орбити. Постојаће једна група сателита која ће бити задужена за откривање противничких хиперсоничних објеката, док ће друга моментално преносити информацију у центар за обраду информација, као и систему ПРО“, каже саговорник, објашњавајући да сателити неће представљати никакву опасност по свет.На питање како ће Русија и Кина реаговати на појаву америчких сателита, Баранец каже да се не искључује могућност да руска држава развије противсателитско оружје, док је Кина још пре десет година успешно провела тестирање овог оружја.Подсетимо, руководство компанија L3Harris Technologies и Northrop Grumman Strategic Space Systems већ је склопило уговор о производњи сателита. У четири авиона биће распоређено 28 сателита који ће служити за прикупљање података и обезбеђивање мрежних комуникација.Треба напоменути да су ове године САД, Велика Британија и Аустралија изјавиле да раде заједно на развоју хиперсоничних система.
Русија и Кина су далеко испред Сједињених Држава у развоју и производњи хиперсоничног наоружања. Њихово оружје, како тврде за Спутњик руски експерти, представља огромну претњу по безбедност Америке.
Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Због тога Американци планирају да произведу специјалне шпијунске сателите, који ће моћи да прикупљају информације о лансирању противничких пројектила, као и да сазнају њихову путању кретања.
Дерек Тарнер, директор Агенције за свемирски развој, изјавио је у понедељак да САД намеравају да лансирају 28 сателита у орбиту пре краја 2025. „Русија и Кина производе и тестирају хиперсоничне пројектиле. Ове напредне ракете су веома маневарске. Нови сателити су намењени за откривање, праћење, као и циљање хиперсоничних ракета“, објашњава Тарнер. Према наводима Пентагона, за развој најсавременијих сателитских система, Американци су спремни да одреше кесу и потроше чак 1,3 милијарди долара.
Американци веома заостају за Кином и Русијом
Како објашњава за Спутњик руски војни експерт и пуковник у пензији Виктор Баранец, највећа брига Американаца је брз и успешан развој како руског, тако и кинеског хиперсоничног наоружања.
„У производњи хиперсоничних пројектила, Америка заостаје за Кином и Русијом око 10-15 година. Сједињене Државе су дуго покушавале да развију нешто слично, али никако нису успеле у томе..Они су лансирали осам или чак десет најновијих ракета, али се сваки њихов покушај неуспешно завршио“, објашњава стручњак.
Због тога, како каже Баранец, Американци чине све да тренутно пронађу противотров за непријатељско хиперсонично оружје. „Они знају да Русија има различито, као и јединствено наоружање: од „ Калибра“, „Кинџала“, „Циркона“... Средство за њихово уништење још увек није пронађено“, наглашава стручњак, истичући да су руске ракете толико брзе да противник не може ни да их стигне, ни уништи.
Сателити неће представљати никакву опасност
Према речима руског војног експерта Алексеја Леонкова, Американци су проценили опасност од кинеског, као и руског хиперсоничног оружја.
„Схватили су да њихов систем ПРО није довољно ефикасан да може да прати брзе пројектиле и да су им потребни потпуно нови сателитски системи. Американци су се одлучили за специјалне извиђачке сателите који ће добити оптоелектронске системе са напреднијим мултиспектралним инфрацрвеним сензорима. Ови сателити ће моћи да открију путању хиперсоничних пројектила, као и да упозоре систем ПРО о опасности од могућег непријатељског напада“, објашњава Леонков.
Леонков објашњава да ће ово бити специјални шпијунски сателити. „Они ће се налазити у геосинхроној орбити. Постојаће једна група сателита која ће бити задужена за откривање противничких хиперсоничних објеката, док ће друга моментално преносити информацију у центар за обраду информација, као и систему ПРО“, каже саговорник, објашњавајући да сателити неће представљати никакву опасност по свет.
На питање како ће Русија и Кина реаговати на појаву америчких сателита, Баранец каже да се не искључује могућност да руска држава развије противсателитско оружје, док је Кина још пре десет година успешно провела тестирање овог оружја.
Подсетимо, руководство компанија L3Harris Technologies и Northrop Grumman Strategic Space Systems већ је склопило уговор о производњи сателита. У четири авиона биће распоређено 28 сателита који ће служити за прикупљање података и обезбеђивање мрежних комуникација.
Треба напоменути да су ове године САД, Велика Британија и Аустралија изјавиле да раде заједно на развоју хиперсоничних система.
Приступ ћаскању је блокиран због нарушавања правила.
Поново можете да учествујете за:∞.
Ако се не слажете са блокирањем, користите формулар за повратне информације
Разговор је завршен. У дискусији можете учествовати 24 сата од објављивања чланка.