- Sputnik Србија, 1920
Специјална операција у Украјини
Све о специјалној војној операцији Русије за демилитаризацију и денацификацију Украјине.

Илон Маск позвао Зеленског да избегне претњу целом свету због сукоба с Русијом

CC BY 2.0 / Flickr/Daniel Oberhaus / Илон Маск
Илон Маск - Sputnik Србија, 1920, 04.10.2022
Пратите нас
Амерички предузетник и милијардер Илон Маск позвао је председника Украјине Владимира Зеленског да избегне велику претњу целом свету због сукоба са Русијом.
Након што је Маск објавио на Твитеру да сумња у могућност победе Украјине у случају свеобухватног рата са Русијом и предложио своје виђење решавања сукоба, што је изазвало оштре реакције и негодовање украјинске стране, као одговор на то Зеленски је објавио анкету међу корисницима Твитера с питањем који Илон Маск им се више свиђа – „онај који подржава Украјину или Русију“.

„И даље подржавам Украјину, али сам сигуран да ће масовна ескалација рата нанети велику штету Украјини, а можда и целом свету“, написао је Маск у коментару на објаву Зеленског.

Маск је након критике Кијева такође подсетио да је његова компанија потрошила на Украјину милионе долара.

„У овом тренутку, трошкови компаније 'Спејс Икс' за лансирање и подршку (сателитске мреже) 'Старлинк' у Украјини износе око 80 милиона долара. Наша подршка Русији је – нула долара“, саопштио је Маск на Твитеру.

Он сматра да ће покушај Украјине да „поврати Крим довести до масовног страдања људи, могуће је да претрпи неуспех, а може и довести до нуклеарног рата“.
„То би било ужасно и за Украјину и за Земљу“, додао је Маск.
Раније је амерички бизнисмен предложио своје виђене решавања сукоба у Украјини. Маск је навео четири тачке „украјинско-руског мира“ и позвао кориснике да изразе свој став према нацрту. Са бизнисменом се до сада слаже 58,7 одсто учесника анкете, док је против – 41,3 одсто.
Према његовом плану, требало би да се одржи „поновно гласање у анексираним регионима под надзором УН“, Крим остаје „формално део Русије, какав је био од 1783. године (пре Хрушчовљеве грешке)“, давање гаранција за водоснабдевање Крима и неутралан статус Украјине.
Након бурних реакција на овај пост, Маск је наставио да пише о ситуацији у Украјини.
Он је указао на супериорност Русије по броју становника и отворио анкету о томе да ли људи у Донбасу и на Криму имају право да сами одлучују о својој судбини.
Референдуми о уласку ДНР, ЛНР, Херсонске и Запорошке области у састав Русије одржани су од 23. до 27. септембра. Према резултатима обраде 100 одсто гласачких листића у ДНР, 99,23 одсто изашлих гласало је за присаједињење Руској Федерацији, у ЛНР – 98,42 одсто, у Херсонској области – 87,05 одсто, у Запорошкој области – 93,11 одсто.
Председник Русије Владимир Путин и лидери Доњецке и Луганске Народне Републике, Запорошке и Херсонске области потписали су споразуме о приступању ових региона Русији. Церемонија је одржана у московском Кремљу.
Крим је ушао у састав Русије у марту 2014. године, након референдума одржаног после државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто гласача Севастопоља. Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом. Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је затворено.
Илон Маск - Sputnik Србија, 1920, 03.10.2022
СВЕТ
Илон Маск изнео предлог за „украјинско-руски мир“
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала