00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Сан о слободи“
06:56
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Субвенције од 20.000 евра за кров над главом породицама са децом
16:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
Најопаснија друштвена мрежа у Америци
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
ЕКОНОМИЈА
Спутњик Економија прати најновије вести, анализе и извештаје из Русије, региона и света.

Нови Путинов потез који би могао потпуно да преокрене светски енергетски рат

© POOL / Уђи у базу фотографијаВладимир Путин
Владимир Путин - Sputnik Србија, 1920, 13.10.2022
Пратите нас
С обзиром на несигурно снабдевање Европе гасом, без обзира на коментаре њених политичара како могу без руског гаса, ипак треба очекивати да идеја руског председника Путина о могућем стварању највећег гасног хаба у Турској у циљу снабдевања Европе профункционише. То би било веома важно и за Србију, сматра стручњак за енергетику Јелица Путниковић.
По њеној оцени реч је о доброј идеји која је данас наишла и на прихватање турске стране.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је Спутњику да су председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, после данашњег састанка у Астани, наложили да се детаљно и врло брзо проучи могућност успостављања гасног хаба у Турској.
Турска је позитивно реаговала на предлог о успостављању новог гасног хаба и испољила велико интересовање за ту идеју.
Директор руског гасног концерна „Гаспром“, Алексеј Милер је пренео да је Турска позитивно реаговала на предлог о успостављању новог гасног хаба и испољила велико интересовање за ту идеју.
„Договорили смо се с колегама, пре свега, на корпоративном нивоу, с министром енергетике Турске, да дијалог почнемо веома, веома брзо, буквално почетком следеће седмице. И прећи ћемо већ на апсолутно конкретно разматрање обима и рокова за реализацију пројекта“, рекао је Милер.

Идеја о хабу у Турској на месту

Путинов предлог дошао је после саботажа на гасоводу Северни ток и покушају саботаже на Турском току која је спречена.
© AP Photo / Lefteris PitarakisОд највећег гасног хаба у Турској велику економску корист би поред Турске имале и Бугарска, Србија и Мађарска које повезује гасовод Турски ток
Премијер Бугарске Бојко Борисов, председник Русије Владимир Путин, председник Турске Реџеп Тајип Ердоган и председник Србије Александар Вучић на церемонији пуштања у рад гасовода Турски ток у Истанбулу - Sputnik Србија, 1920, 13.10.2022
Од највећег гасног хаба у Турској велику економску корист би поред Турске имале и Бугарска, Србија и Мађарска које повезује гасовод Турски ток
Колико је у актуелној геополитичкој ситуацији и усред „рата“ енергентима могуће очекивати реализацију те идеје и шта би то донело Србији? Одговарајући на та питања Спутњика, Путниковићева напомиње да је ера енергетског ратовања која је резултирала диверзијама на гасоводима почела пре 10 година када су САД, по завршетку изградње Северног тока 1, почеле са причом да Европа не сме да зависи од руског гаса. Ипак, колико јуче никоме није падало на памет да ће неко „напасти“ цеви гасовода Северни ток и уништавати веома скупу инфраструктуру у коју су, поред Русије, улагале и европске компаније.
Зато сматра да је Путинова идеја на месту, поготово што би окосницу хаба, гасовод Турски ток постављен по дну Црног мора, Русија са Турском, уз најсавременију технологију, могла ефикасно да контролише и штити.
Наша саговорница, која је уредник портала „Енергија Балкана“, подсећа да гасни хаб у Турској већ постоји. Он је направљен близу границе са Бугарском докле стиже једна цев Турског тока која може да транспортује 15,7 милијарди кубних метара гаса на годишњем нивоу. Она се даље продужава преко Бугарске, Србије до Мађарске и капацитет те цеви није сада искоришћен у потпуности. Бугарска је пролетос одустала од куповине руског гаса, Србија добија око 2,2 милијарде годишње тим транспортом и још неке додатно уговорене количине, Мађарска добија око три милијарде и око милијарду Хрватска.
Она напомиње да је Мађарска недавно тражила да се гас који је добијала преко украјинског гасовода преусмери на Турски ток што је, како сматра, вероватно и зачетак те идеје да Турска буде главно чвориште за транзит руског гаса. Ту идеју је, несумњиво, подупрла и чињеница да Турска има и гасовод Плави ток капацитета 16 милијарди кубних метара годишње.

Могуће и додатне цеви Турског тока

„Ово што је Путин сада најавио може да значи да ће се кроз Црно море можда градити још нека цев која ће бити паралелна са постојеће две цеви Турског тока, што би било добро не само за Турску него и за Бугарску и Србију, па и Мађарску. Ту би онда била једно чвориште гаса које стиже са Балкана за Европу. У том случају бисмо сви имали већу зараду од транзитних такси“, напомиње Путниковићева.
С друге стране, то би, по њеној оцени, значило сигурност допремања природног гаса сада када је Европа на прекретници. Европски политичари ће, додаје она, морати да одлуче шта ће они убудуће по питању снабдевања руским гасом. Она подсећа да су се само пре три недеље хвалили како имају 80 одсто пуна складишта гаса, а да се сада показало да ће у јануару, у јеку зиме, ниво у складиштима пасти на око 20 процената.
То значи да уопште није сигурно снабдевање Европе гасом, каже она и додаје да је амерички или било који други утечњени који стиже танкерима због технологије транзита знатно скупљи од оног који стиже цевоводом. Он није успео да надомести количине руског гаса зато што га нема довољно, али и зато што за њега нема довољно пријемних терминала. Уз то, он је неколико пута скупљи и питање је да ли ће купци то моћи да плате.

Борисов погрешио са Јужним током

„Сада је Турска у ситуацији да јој Русија нуди оно што је Бугарска изгубила. Сетимо се да је Бојко Борисов, који недавно поново дошао на власт у Бугарској, када је покварио аранжман за градњу Јужног тока капацитета 63 милијарде кубних метара гаса годишње, а Турска добила гасовод, почео да прича да у Бугарској прави гасни хаб“, подсећа наша саговрница. Тиме је хтео да поправи ону грешку коју је направио са Јужним током.
© Sputnik / Стрингер / Уђи у базу фотографијаОд гасног хаба у Турској и снабдевања Европе Србија би могла на име транзитне таксе економски да профитира
Радник централног европског гасног чворишта у Баумгартену - Sputnik Србија, 1920, 13.10.2022
Од гасног хаба у Турској и снабдевања Европе Србија би могла на име транзитне таксе економски да профитира
Сада Русија нуди Турској ту варијанту гасног хаба, што би, по њеној оцени, било јако добро и за Србију јер бисмо на тај начин економски профитирали.
На питање, колико је Европа до сада трошила руског гаса и коликог би капацитета тај хаб требало да буде да би евентуално задовољио потребе европских купаца, Путниковићева подсећа да је Јужни ток планиран на 63 милијарде кубних метара годишње, а да Турски ток сада са две цеви има половину тог капацитета. Северни ток 1 и 2 имају укупни капацитет од 110 милијарди кубика гаса годишње. Уз то, Европа је преко Украјине некада добијала око 180 милијарди. Зато сматра да има простора да се изграде још две цеви Турског тока.

Ердоган неће пропустити шансу

„Када Русија сада најављује и то са највишег нивоа да Турску сматра поузданим партнером у транзиту гаса ка Европи, мислим да је то шанса коју Ердоган сигурно неће пропустити и да ће ту, ако треба, доћи до брзе изградње још две цеви Турског тока“, уверена је наша саговорница.
Иако је Црно море незгодније за полагање цеви од Балтичког, очигледно је сада прилика да Турска искористи шансу коју је, како каже, Немачка одбацила
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала