Амерички амбасадор у Приштини: Одлука суда о Високим Дечанима треба да се спроведе
07:54 16.10.2022 (Освежено: 07:56 16.10.2022)
© AP Photo / Visar KryeziuМанастир Високи Дечани
© AP Photo / Visar Kryeziu
Пратите нас
Амерички амбасадор у Приштини Џефри Ховенијер изјавио је да одлуку уставног суда о враћању имовине манастиру Високи Дечани треба спровести и истакао да САД брину напади на верске објекте на КиМ, а посебно они на објекте Српске православне цркве.
„Забринути смо кад год дође до напада на било који верски објекат или било коју веру. Било је неких против Српске православне цркве који су нас посебно забринули. Ми их осуђујемо и разговарамо са државним органима о њиховој одговорности да обезбеде сигурност цркве“, рекао је Ховенијер за РТВ КиМ, преноси Танјуг.
Он је изразио уверење да је питање власништва манастира Високи Дечани над 24 хектара земље и шуме једноставно и да то није нешто о чему „треба преговарати или разговарати“.
„Мислим да смо били прилично јасни, заједно са нашим партнерима из Квинте, по овом питању. Верујемо да је ово питање владавине права, то је тако једноставно. Ми верујемо да постоји одлука Уставног суда. Из наше перспективе, као што смо у прошлости јавно позивали, она треба да се спроведе. Ово није нешто о чему треба преговарати или у овом тренутку разговарати. То се десило, али суд је пресудио. У демократији, ви следите одлуке Уставног суда“, указао је Ховенијер.
Када је реч о одлуци владе у Приштини о пререгистрацији возила, Ховенијер каже да САД имају разумевања за ту одлуку и да је она у складу са бриселским споразумима, али и "да су од почетка изражавале забринутост коју настављају да изражавају у погледу временског оквира за имплементацију".
„Моја порука влади Косова је била да верујемо да је потребно више времена, да нисмо одушевљени кратким роком, јер је ово тешко за људе и напорно. Надамо се да ће бити продужен рок. То је био део нашег разговора. Не могу да кажем да ли ће се то десити или не, јер сте ме питали шта ће се десити, али је то одлука владе Косова“, навео је он.
Он је рекао да је актуелна америчка администрација "бацила поглед" на обавезе у оквиру Вашингтонског споразума и одлучила да оне још увек имају важећи статус, те да постоји низ обавеза за које се надају да ће бити спроведене.
„Неке су спроведене, неке су догађаји затекли, а на некима би наставили да радимо заједно. У ширем смислу, међутим, такође сматрамо да је одређени број постојећих преузетих обавеза или споразума постигнутих било у оквиру бриселског процеса или на друге начине, још увек нерешено, и очекујемо да и Влада Србије и влада Косова испуне обавезе које су преузеле“, рекао је Ховенијер.
Ховенијер је подсетио да владе у Приштини и Београду имају предлог и студију изводљивости о дељењу језера Газиводе као поузданог снабдевача енергијом и водом и да је њена израда била предвиђена управо једном од тачака Вашингтонског споразума.
„Мало пре мог доласка (на место амбасадора), значи пре неког времена, ми смо завршили ову студију изводљивости и дали је и Влади Србије и влади Косова. На те две владе је да одлуче које додатне кораке желе да предузму, ако их има. Али, они имају студију изводљивости“, закључио је он.