https://sputnikportal.rs/20230109/srpska-slavi-dan-republike-svecani-defile-u-istocnom-sarajevu-1149148478.html
Српска прославила Дан Републике: „Ход части“ у Бањалуци, свечани дефиле у Источном Сарајеву /видео/
Српска прославила Дан Републике: „Ход части“ у Бањалуци, свечани дефиле у Источном Сарајеву /видео/
Sputnik Србија
Република Српска низом манифестација прославља Дан Републике — 9. јануар и 31 годину постојања. „Ход части“ одржан је у Бањалуци, а свечани дефиле први пут је... 09.01.2023, Sputnik Србија
2023-01-09T22:01+0100
2023-01-09T22:01+0100
2023-01-09T22:01+0100
регион
регион
регион – политика
република српска (рс)
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/01/09/1149167925_0:139:3147:1909_1920x0_80_0_0_d6ee1803d1d13261257fb1f046a94c0f.jpg
Поводом празника и славе Светог Стефана, у Храму Христа Спаситеља у Бањалуци архијерејску литургију служио је епископ бањалучки Јефрем.Изасланик патријарха српског, епископ Сава, пренео је верницима у Храму благослов патријарха Порфирија и његове молитве и жеље за успех и напредак српског народа и свих који живе у Републици Српској.Његово преосвештенство епископ бањалучки Јефрем рекао је да из патријарх Порфирије из оправданих разлога данас није служио литургију у Бањалуци, како је то раније било најављено.Литургији су присуствовали српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, изасланик председника Републике Српске Радован Ковачевић и руски амбасадор у БиХ Игор Калабухов.Положени венци на „Малом Зејтинлику“ у СокоцуСлужењем помена погинулим српским борцима на Војничком гробљу „Мали зејтинлик“ у Сокоцу почело је обележавање 9. јануара - Дана Републике Српске.Након помена, које је служило локално свештенство, положени су венци на спомен обележје.Председник Републике Српске Милорад Додик, рекао је у Сокоцу, да је 9. јануара 1992. године донесена одлука о формирању Републике, а 28. фебруара је донесен Устав Републике.Истакао је да некима смета година када се то десило, а то је пре оружаних сукоба.Венце су положили председник Републике Српске Милорад Додик, изасланик српског члана и председавајуће Председништва БиХ Бошко Томић, председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, министри у Влади Српске Синиша Каран и Саво Минић, министри у Влади Србије Никола Селаковић, Даница Грујичић и Ивица Дачић.Министар спољних послова Србије Ивица Дачић честитао је у име Републике Србије Дан Републике Српске.Дачић је истакао да је Република Српска Уставом загарантована и међународним актима и то никакве везе нема са питањем суверенитета или територијалног интегритета БиХ и одлукама разних судова.Дачић је нагласио да је дошао да пошаље поруку мира и добросуседских односа, а не да би се расправљало о било каквим сукобима, којих је, како је рекао, нажалост било доста у нашој историји. ''БиХ може да опстане само ако је држава равноправних народа и равноправних ентитета'', рекао је Дачић. Војничко спомен-гробље "Мали Зејтинлик" настало је егзодусом Срба из Сарајева и околине, након потписивања Дејтонског споразума у новембру 1995. године, када су породице са тог подручја понеле и земне остатке погинулих српских бораца и пренеле их на подручје општине Соколац, где је сахрањено 960 припадника Војске Републике Српске.„Ход части“ у БањалуциУ „Ходу части“ учествовали су чланови породица погинулих бораца, демобилисани борци, ратни војни инвалиди, чланови удружења ампутираца, борачка удружења, припадници комуналне полиције, градске цивилне заштите и професионалне територијалне ватрогасне спасилачке јединице.Носећи фотографије чланова породице који су живот дали за Српску, „Ход части“ се кретао од Градске управе до Трга Крајина.На свечаном дефилеу у Источном Сарајеву учествовало је 2.500 припадника МУП-а и развијена је велика застава Републике Српске.Повицима "живела Србија, Република Српска и српски народ", председник Српске Милорад Додик завршио је обраћање учесницима свечаног дефилеа, који је ове године први пут организован ван Бањалуке, у Источном Сарајеву и поручио да без Републике Српске нема слободе, ни развоја, ни, како је казао, нашег опстанка на овим просторима.Додик је присутне на почетку обраћања поздравио с "Помоз Бог јунаци" и поручио: "Ово је Република Српска, република мира, окупљања, република слободе, која је спремна да брани своју слободу и да ужива у тој слободи".Он је нагласио да је Република Српска држава мира.На Тргу Републике Србије, такође у Источном Новом Сарајеву, уприличен је ватромет уз концерт Полицијског оркестра МУП-а Републике Српске.У Народном позоришту Републике Српске у Бањалуци изведена је представа „Желим да живим“ Националног драмског позоришта Русије, Александрински театар из Санкт Петербурга.Прослава Дана Републике Српке обележена је и у осталим локалним заједницама.Република Српска настала је 9. јануара 1992. године под првобитним називом Српска Република БиХ.Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали статус конститутивног народа, наводи РТРС.
https://sputnikportal.rs/20230109/razvijena-zastava-republike-srpske-duga-527-metara-video-1149169796.html
https://sputnikportal.rs/20230109/svecani-defile-povodom-dana-republike-srpske-video-1149164547.html
https://sputnikportal.rs/20230108/u-banjaluci-odrzana-svecana-akademija-povodom-dana-republike-srpske-1149140998.html
https://sputnikportal.rs/20230106/proslava-dana-republike-srpske-prvi-put-u-istocnom-sarajevu-tracak-nade-da-je-suzivot-u-bih-moguc---1149048226.html
република српска (рс)
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/01/09/1149167925_207:0:2938:2048_1920x0_80_0_0_94a53f9c73615a1fb9e174ca79be4796.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
регион, регион – политика, република српска (рс)
регион, регион – политика, република српска (рс)
Српска прославила Дан Републике: „Ход части“ у Бањалуци, свечани дефиле у Источном Сарајеву /видео/
Република Српска низом манифестација прославља Дан Републике — 9. јануар и 31 годину постојања. „Ход части“ одржан је у Бањалуци, а свечани дефиле први пут је одржан у Источном Сарајеву. Концерт Полицијског оркестра Српске поводом Дана Републике уз ватромет такође је одржан у Источном Сарајеву.
Поводом празника и славе Светог Стефана, у Храму Христа Спаситеља у Бањалуци архијерејску литургију служио је епископ бањалучки Јефрем.
Изасланик патријарха српског, епископ Сава,
пренео је верницима у Храму благослов патријарха Порфирија и његове молитве и жеље за успех и напредак српског народа и свих који живе у Републици Српској.
„Сведочећи веру у Господа не можемо другачије него да живимо са том вером, а сведочећи веру значи живети у миру и слози. Када чувамо јединство као зеницу ока, најдрагоценији дар који морамо очувати, онда знамо да смо прави и истински хришћани и сведоци вере Христове“, рекао је епископ Сава.
Његово преосвештенство епископ бањалучки Јефрем рекао је да из патријарх Порфирије из оправданих разлога данас није служио литургију у Бањалуци, како је то раније било најављено.
Литургији су присуствовали српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, изасланик председника Републике Српске Радован Ковачевић и руски амбасадор у БиХ Игор Калабухов.
Положени венци на „Малом Зејтинлику“ у Сокоцу
Служењем помена погинулим српским борцима на Војничком гробљу „Мали зејтинлик“ у Сокоцу почело је обележавање 9. јануара - Дана Републике Српске.
Након помена, које је служило локално свештенство, положени су венци на спомен обележје.
Председник Републике Српске Милорад Додик, рекао је у Сокоцу, да је 9. јануара 1992. године донесена одлука о формирању Републике, а 28. фебруара је донесен Устав Републике.
Истакао је да некима смета година када се то десило, а то је пре оружаних сукоба.
Венце су положили председник Републике Српске Милорад Додик, изасланик српског члана и председавајуће Председништва БиХ Бошко Томић, председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, министри у Влади Српске Синиша Каран и Саво Минић, министри у Влади Србије Никола Селаковић, Даница Грујичић и Ивица Дачић.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић честитао је у име Републике Србије Дан Републике Српске.
Дачић је истакао да је Република Српска Уставом загарантована и међународним актима и то никакве везе нема са питањем суверенитета или територијалног интегритета БиХ и одлукама разних судова.
Дачић је нагласио да је дошао да пошаље поруку мира и добросуседских односа, а не да би се расправљало о било каквим сукобима, којих је, како је рекао, нажалост било доста у нашој историји.
''БиХ може да опстане само ако је држава равноправних народа и равноправних ентитета'', рекао је Дачић.
Војничко спомен-гробље "Мали Зејтинлик" настало је егзодусом Срба из Сарајева и околине, након потписивања Дејтонског споразума у новембру 1995. године, када су породице са тог подручја понеле и земне остатке погинулих српских бораца и пренеле их на подручје општине Соколац, где је сахрањено 960 припадника Војске Републике Српске.
У „Ходу части“ учествовали су чланови породица погинулих бораца, демобилисани борци, ратни војни инвалиди, чланови удружења ампутираца, борачка удружења, припадници комуналне полиције, градске цивилне заштите и професионалне територијалне ватрогасне спасилачке јединице.
Носећи фотографије чланова породице који су живот дали за Српску, „Ход части“ се кретао од Градске управе до Трга Крајина.
На свечаном дефилеу у Источном Сарајеву учествовало је 2.500 припадника МУП-а и развијена је велика застава Републике Српске.
Повицима "живела Србија, Република Српска и српски народ", председник Српске Милорад Додик завршио је обраћање учесницима свечаног дефилеа, који је ове године први пут организован ван Бањалуке, у Источном Сарајеву и поручио да без Републике Српске нема слободе, ни развоја, ни, како је казао, нашег опстанка на овим просторима.
Додик је присутне на почетку
обраћања поздравио с "Помоз Бог јунаци" и поручио: "Ово је Република Српска, република мира, окупљања, република слободе, која је спремна да брани своју слободу и да ужива у тој слободи".
Он је нагласио да је Република Српска држава мира.
На Тргу Републике Србије, такође у Источном Новом Сарајеву, уприличен је ватромет уз концерт Полицијског оркестра МУП-а Републике Српске.
У Народном позоришту Републике Српске у Бањалуци изведена је представа „Желим да живим“ Националног драмског позоришта Русије, Александрински театар из Санкт Петербурга.
Прослава Дана Републике Српке обележена је и у осталим локалним заједницама.
Република Српска настала је 9. јануара 1992. године под првобитним називом Српска Република БиХ.
Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали статус конститутивног народа,
наводи РТРС.