Хоће ли БРИКС циглом против долара
© AP Photo / Eraldo PeresЗнак БРИКС-а у Бразилу
© AP Photo / Eraldo Peres
Пратите нас
Дошло је до великог убрзања на формирању валуте БРИКС-а што ће сигурно резултирати много стабилнијим начином прорачуна вредности различите робе којом се масовно тргује у свету. То није лак посао и којом брзином ће то ићи тешко је прогнозирати, каже за Спутњик консултант Бранко Павловић.
О томе ће се, како каже, више знати по окончању наредног самита БРИКС-а крајем августа.
Према писању „Блумберага“, подизање каматних стопа у САД и геополитичка ситуација у свету поскупели су амерички долар и сву робу везану за ту валуту, на штету већине тржишта у развоју. По оцени њујоршке агенције, то је подстакло позиве на стварање алтернативе коришћењу долара као глобалне трговинске валуте, где је једна од опција да блок БРИКС, који чине Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, уведе сопствену јединицу.
БРИКС убрзано ка својој валути
Јужноафричка министарка за међународне односе, Наледи Пандор није желела да прејудицира дискусије лидера БРИКС-а на самиту а 22. августа у Јоханезбургу, али је ипак рекла да је то ствар о којој морају да разговарају на прави начин.
Павловић не сумња да ће се самит озбиљно позабавити том темом.
„Што се тиче те идеје да БРИКС креира неку светску валуту која би конкурисала долару, па онда и евру као водећим валутама у трговини и међу резервним светским валутама, то није ново. На томе се ради већ дуже време, од прошлог самита. Тада је формирано посебно тело у које су ушли највећи експерти монетарне политике из држава чланица БРИКС-а који ће са својим тимовима, институтима, даље радити на томе“, напомиње наш саговорник.
Није пуко прерачунавање
Он објашњава да нова валута не би значила пуко прерачунавање из долара у неку нову јединицу. Идеја је, како каже, да се цена пшенице, гвожђа, гаса, нафте… уопште не исказује у доларима, него у тој валути БРИКС-а. Он објашњава и зашто.
© Host photo agency / Уђи у базу фотографијаБразилу, Русији, Индији, Кини и Јужној Африци, које чине БРИКС, жели да се придружи још 19 држава
Бразилу, Русији, Индији, Кини и Јужној Африци, које чине БРИКС, жели да се придружи још 19 држава
© Host photo agency
/ „Зато што им долар, или евро, свеједно, имају врло велике флуктуације, врло велику произвољност у одређивању сопствене вредности. Овде је идеја да се направи алгоритам, некакав математички прорачун, који би узео у обзир већи број елемената који би гарантовао стабилност те валуте у којој се исказују одређени производи којима се веома тргује у свету“, каже наш саговорник.
Да је увођење валуте БРИКС-а озбиљно схваћено и у Америци јасно је из реаговања једног од бивших економских саветника у Белој куће у време администрације Доналда Трампа, Џозефа Саливена. Он сматра да је увођење алтернативе долару, коју хипотетички назива „брик“ – цигла, изводљиво и могуће и да би она имала потенцијал да преузме, или барем уздрма место долара на трону.
Нова цигла у зиду према долару
Валута БРИКС-а била би другачија јер по укупном БДП-у чланице овог блока колективно надмашују не само САД, већ и Г7, групу седам најразвијенијих земаља света.
Саливен сматра реалним да БРИКС користи само брик за трговину јер би могли сами да финансирају сав свој увоз пошто остварују трговински суфицит.
Сматра, такође, да би средства деноминована у нову заједничку валуту била привлачна страним инвеститорима пошто БРИКС планира да је подржи златом и другим вредним металима, попут оних ретких.
Павловић је уверен да ће самит у Јоханесбургу додати нови квалитет претходним потезима које је БРИКС већ повукао по питању идеје о заједничкој валути. У којој мери ће то бити каже да је незахвално прогнозирати, као и када би тај захтеван посао могао да буде приведен крају, али је евидентно да се на томе убрзано ради.