https://sputnikportal.rs/20230516/szo-upozorava-na-proizvode-koje-mnogi-koriste-u-kontroli-tezine-ne-pomazu-dugorocno-cak-i-stete-1155754141.html
СЗО упозорава на производе које многи користе у контроли тежине: „Не помажу дугорочно, чак и штете“
СЗО упозорава на производе које многи користе у контроли тежине: „Не помажу дугорочно, чак и штете“
Sputnik Србија
Могло би да дође до нежељених последица повезаних с дуготрајном употребом, попут повећаног ризика од дијабетеса типа два, кардиоваскуларних болести и смрти... 16.05.2023, Sputnik Србија
2023-05-16T19:36+0200
2023-05-16T19:36+0200
2023-05-16T19:36+0200
наука и технологија
наука и технологија
друштво
свет
медицина
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/05/10/1155754752_0:161:3069:1887_1920x0_80_0_0_397d64fea2a4132c9af6a351e4fe98ed.jpg
Људи би требало да избегавају коришћење алтернативних заслађивача како би контролисали тежину, поручили су стручњаци Светске здравствене организације.Нискокалорични или нимало калорични заслађивачи користе се уместо шећера за слађење хране и пића и могу да се нађу у производима укључујући дезерте и готова јела, колаче, пића, жвакаће гуме и пасту за зубе.Многи људи такође додају таква сладила у храну коју припремају и пића као алтернативу шећеру.Никаква корист од заслађивачаАли нове смернице Светске здравствене организације упозоравају људе да не користе заслађиваче без шећера (НСС) као средство за контролу тежине, преноси агенција ДПА.Конзумација слободних шећера повезана је с повећањем броја људи који имају вишак килограма, као и повећањем броја случајева дијабетеса типа 2, кардиоваскуларних болести, рака и каријеса.С фокусом на смањење уноса шећера, СЗО је скренула пажњу на чињеницу да је „појачано занимање за заслађиваче без шећера као могућу алтернативу".Због способности вештачких и природних заслађивача да дају сладак укус без калорија, неки су тврдили да могу помоћи у спречавању прекомерне телесне тежине или гојазности. Али, други сугеришу да би могли повећати здравствене ризике.Као резултат тога, СЗО је покренула ревизију студија које су испитивале учинке таквих заслађивача.Свеукупно, стручњаци СЗО су испитали податке из 283 студије спроведене на одраслима, деци, трудницама или мешовитој популацији.Резултати указују да „употреба заслађивача без шећера не доноси никакву дугорочну корист у смањењу телесних масти код одраслих или деце“, преноси „Јутарњи лист“.Аутори студије рекли су да краткорочно коришћење заслађивача без шећера може да доведе до мањег губитка тежине „када је њихов унос повезан са смањењем укупног уноса енергије“.СЗО је такође упозорила да би могло доћи до нежељених последица повезаних с дуготрајном употребом, попут повећаног ризика од дијабетеса типа два, кардиоваскуларних болести и смрти.Нове смернице Светске здравствене организацијеИпак, аутори додају да су потребна даља истраживања.„Замена слободних шећера заслађивачима без шећера не помаже дугорочно у контроли телесне тежине“, рекао је Франческо Бранка, директор ЗСО за исхрану и безбедност хране.„Заслађивачи без шећера нису есенцијални прехрамбени чиниоци и немају нутритивну вредност. Људи би требало у потпуности да смање слатко у исхрани, почевши од ране доби, како би побољшали своје здравље”, закључује он.Као резултат студије, СЗО је објавио нову условну смерницу која препоручује да се заслађивачи без шећера не користе за контролу телесне тежине или смањење ризика од незаразних болести. Препорука се односи на све особе осим на оне с већ постојећим дијабетесом.Такође, односи се на производе за личну негу и хигијену који садрже заслађиваче без шећера као што су пасте за зубе, креме за кожу и лекови.
https://sputnikportal.rs/20220826/sta-sve-u-namirnicama-moze-da-nasteti-zdravlju-1141730828.html
https://sputnikportal.rs/20220423/kako-da-razlikujete-dobre-i-lose-aditive-1136357932.html
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/05/10/1155754752_169:0:2900:2048_1920x0_80_0_0_b5ce26b4f856628570b8882b674420fe.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
наука и технологија, друштво, свет, медицина
наука и технологија, друштво, свет, медицина
СЗО упозорава на производе које многи користе у контроли тежине: „Не помажу дугорочно, чак и штете“
Могло би да дође до нежељених последица повезаних с дуготрајном употребом, попут повећаног ризика од дијабетеса типа два, кардиоваскуларних болести и смрти, упозорава Светска здравствена организација (СЗО)
Људи би требало да избегавају коришћење алтернативних заслађивача како би контролисали тежину, поручили су стручњаци Светске здравствене организације.
Нискокалорични или нимало калорични заслађивачи користе се уместо шећера за слађење хране и пића и могу да се нађу у производима укључујући дезерте и готова јела, колаче, пића, жвакаће гуме и пасту за зубе.
Многи људи такође додају таква сладила у храну коју припремају и пића као алтернативу шећеру.
Никаква корист од заслађивача
Али нове смернице Светске здравствене организације упозоравају људе да не користе заслађиваче без шећера (НСС) као средство за контролу тежине, преноси агенција ДПА.
Конзумација слободних шећера повезана је с повећањем броја људи који имају вишак килограма, као и повећањем броја случајева дијабетеса типа 2, кардиоваскуларних болести, рака и каријеса.
С фокусом на смањење уноса шећера, СЗО је скренула пажњу на чињеницу да је „појачано занимање за заслађиваче без шећера као могућу алтернативу".
Због способности вештачких и природних заслађивача да дају сладак укус без калорија, неки су тврдили да могу помоћи у спречавању прекомерне телесне тежине или гојазности. Али, други сугеришу да би могли повећати здравствене ризике.
Као резултат тога, СЗО је покренула ревизију студија које су испитивале учинке таквих заслађивача.
Свеукупно, стручњаци СЗО су испитали податке из 283 студије спроведене на одраслима, деци, трудницама или мешовитој популацији.
Резултати указују да „употреба заслађивача без шећера не доноси никакву дугорочну корист у смањењу телесних масти код одраслих или деце“,
преноси „Јутарњи лист“.
Аутори студије рекли су да краткорочно коришћење заслађивача без шећера може да доведе до мањег губитка тежине „када је њихов унос повезан са смањењем укупног уноса енергије“.
СЗО је такође упозорила да би могло доћи до нежељених последица повезаних с дуготрајном употребом, попут повећаног ризика од дијабетеса типа два, кардиоваскуларних болести и смрти.
Нове смернице Светске здравствене организације
Ипак, аутори додају да су потребна даља истраживања.
„Замена слободних шећера заслађивачима без шећера не помаже дугорочно у контроли телесне тежине“, рекао је Франческо Бранка, директор ЗСО за исхрану и безбедност хране.
„Људи треба да размотре друге начине смањења уноса слободних шећера, попут конзумирања хране с природним шећерима, попут воћа, или незаслађене хране и пића“, додао је он.
„Заслађивачи без шећера нису есенцијални прехрамбени чиниоци и немају нутритивну вредност. Људи би требало у потпуности да смање слатко у исхрани, почевши од ране доби, како би побољшали своје здравље”, закључује он.
Као резултат студије, СЗО је објавио нову условну смерницу која препоручује да се заслађивачи без шећера не користе за контролу телесне тежине или смањење ризика од незаразних болести. Препорука се односи на све особе осим на оне с већ постојећим дијабетесом.
Такође, односи се на производе за личну негу и хигијену који садрже заслађиваче без шећера као што су пасте за зубе, креме за кожу и лекови.