00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
Свет настао испод Гогољевог шињела
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
Ауторска емисија Љубинке Милинчић
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Да Запад заиста жели мир, не би биле потребне толике иницијативе

© Sputnik / Владимир ТрефиловРФ
РФ - Sputnik Србија, 1920, 17.05.2023
Пратите нас
Сваку мировну иницијативу, укључујући и ову последњу – афричку, увек треба поздравити, али тренутно ни Западу, ни кијевском режиму мир у Украјини није потребан, оцењују руски експерти. Уосталом, Запад да жели мир обуставио би сталне испоруке оружја Кијеву и натерао би кијевске власти да седну за преговарачки сто.
Москва је спремна на дијалог са Кијевом и на разматрање предлога свих земаља које желе да допринесу регулисању ситуације у Украјини и стабилизацији светског поретка, док Запад – Лондон, Вашингтон и Брисел - инсистирају само на плану Владимира Зеленског, чији је циљ капитулација Русије уз помоћ Запада. Москва на такав исход неће и не може пристати.
Последњу мировну иницијативу изнео је председник Јужноафричке републике Сирил Рамафоса, који је навео да би афричке земље - Замбија, Сенегал, Конго, Уганда, Египат и Јужна Африка - могле да одиграју улогу посредника у конфликту и да су Владимир Путин и Владимир Зеленски спремни да о томе разговарају, док амерички новинар и добитник Пулицерове награде Симор Херш тврди и да група европских земаља на челу са Пољском тајно позива украјинског председника да оконча сукоб, чак и по цену његове оставке. Та група земаља, како је навео, укључује балтичке и источноевропске земље, конкретно Мађарску, Литванију, Летонију и Естонију.
Коментаришући Хершова сазнања руски експерти сматрају да би такви наводи могли бити део хибридног рата и да је амерички новинар, могуће, насео на те подметачине.
„Када говоре о прекиду сукоба, често помислимо на преговоре, на прављење компромиса и уступака, али то није увек случај. Хипотетички, можемо да прихватимо причу да земље које Симор Херш помиње заиста предлажу да се сукоб оконча што пре, али ја бих пре то ставио у ставио у контекст гласина и повезао са могућом украјинском контраофанзивом. Другим речима, сукоб се може окончати на различите начине и могуће је одмах започети преговоре, али се може покушати и са јачањем своје позицију пре будућих преговора“, каже руски политиколог Алексеј Макаркин.
Према његовим речима, сасвим је могуће да се од украјинских власти очекује да ојачају своју позицију, тим пре што су добили прилично велике количине оружја.
„Дакле, овде бих прво довео у питање изворе овог новинара, који могу бити различити. Извори нису увек потпуно поуздани, а такође имају и своје интересе. Новинар има свој интерес да се информише, али и извор може користити новинаре, што је често случај“, каже Макаркин.
© AP Photo / Michael SchmellingГрупа европских земаља на челу са Пољском тајно позива украјинског председника Владимира Зеленског да оконча сукоб, чак и по цену његове оставке, саопштио је амерички новинар и добитник Пулицерове награде Симор Херш
Журналист Сеймур Херш. Архивное фото - Sputnik Србија, 1920, 17.05.2023
Група европских земаља на челу са Пољском тајно позива украјинског председника Владимира Зеленског да оконча сукоб, чак и по цену његове оставке, саопштио је амерички новинар и добитник Пулицерове награде Симор Херш

Африци је стало до мира

Што се тиче афричке иницијативе, Макарин оцењује да афричке земље настоје да повећају свој ауторитет у међународној арени, а посебно Јужна Африка која је економски јака земља и чланица БРИКС-а.
У тој земљи је за август заказан самит БРИКС-а, а председнику Рамафоси је важно да подигне рејтинг својe земље. С друге, како истичу аналитичари, украјински сукоб организовали су Англосаксонци и управо они диктирају Зеленском правила игре, тако да су мале шансе да ће напори Рамафосе дати битних резултата. Он неће моћи да уради ништа што би могло да заустави агресивну политику Зеленског, његовог тима и његових западних ментора.
Јужноафричка република је под притиском због недавног скандала који је избио након што је Рубен Бригети, амерички амбасадор у тој земљи, оптужио Јужну Африку да наводно испоручује оружје Русији. Након званичног протеста Министарства спољних послова те земље амерички амбасадор је признао да је прешао границу и извинио се, али су тензије остале.
„И, сходно томе, Африканци желе да се прикључе преговорима, јер желе да покажу да су играчи у међународној арени. А осим тога, желе да направе отклон од Запада, да јасно ставе до знања да имају другачији став, да су независни играчи, да су имају свој поглед на овај сукоб итд. Сматрам да се пажљивије треба односити према кинеској иницијативи, него афричкој која је, рекао бих, чисто политичка, декларативна и демонстративне природе. Мале су шансе да афричке земље могу да понуде било какве идеје које ће подржати обе земље и да имају механизме да заинтересују ове земље. Зато мислим да ову иницијативу нико неће одмах одбацити, јер није ни обичај да се званично одбијају мировне иницијативе, али тешко да ће ова иницијатива бити схваћена озбиљно“, каже Макаркин.
Евгениј Корендјасов, руководилац Центра за проучавање руско-афричких односа и спољне политике афричких земаља Руске академије наука, каже да је Африка забринута због кризе у Украјини, која директно погађа афричке земље, узрокујући пораст цена хране и горива.
„Помно прате дешавања око Украјине, с обзиром на њену улогу добављача пшенице и ђубрива на светска тржишта“, додао је Корендјасов.
Африка је, између осталог, забринута и због уговора о житу, додао је он.
„Спремни су да подрже све предлоге који имају за циљ решавање руско-украјинског сукоба на миран начин... Африци се заиста не свиђа заоштравање односа између Русије и Украјине. Не свиђа ми се, јер доводи до нестабилности на светским тржиштима, пре свега жита и посебно ђубрива. Зато Африканци снажно подржавају све иницијативе које имају за циљ обнављање колико-толико нормалних односа између Русије и Украјине и које би помогле да противречности између Русије и Украјине не утичу деструктивно на светска тржишта ђубрива и прехрамбених производа“, објашњава Корендјасов.

Зеленски кочи преговоре

Експерт напомиње да је Зеленски под јаким утицајем и притиском Запада и САД, који заоштравају и продубљују понор између Русије и Украјине, две природно блиске земље.
„Кијев заузима апсолутно деструктивну позицију. Усвојили су закон којим се искључује могућност мировних преговора са Русијом. То је контрапродуктивно и неприродно...“, истакао је Корендјасов.
Поједини руски експерти сматрају да би мировни процес са Кинезима и Африканцима, ако до тога дође, могао да се одвија паралелно. У сваком случају, Русија никада није дизала руке од дипломатије када је реч о решавању конфликта.
Москва је саопштила да очекује наставак кинеске мировне иницијативе. Како је најавио заменик министра спољних послова Андреј Руденко, специјални изасланик Кине Ли Хуеј допутоваће у Москву до краја месеца, после посете европским земљама и Кијеву, где ће представити идеје Пекинга за решење.
Кина је у фебруару представила план од 12 тачака и позвала на преговоре и свеобухватни прекид ватре и преговоре, што је Русија поздравила, наводећи да је отворена за постизање циљева специјалне војне операције политичким и дипломатским средствима, док је Зеленски поздравио неке елементе кинеског предлога за прекид ватре, али је рекао да само земља у којој се води рат треба да буде покретач мировног плана.
Односи САД и Кине - Sputnik Србија, 1920, 15.12.2022
РУСИЈА
Америчка борба за афричке ресурсе и обуздавање Кине – осуђена на неуспех
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала