„Експлозија“ код Пентагона створена вештачком интелигенцијом преплавила мреже и уздрмала берзу
Пратите нас
Лажна фотографија наводне експлозије у близини Пентагона накратко је преплавила интернет На фотографији, која је створена вештачком интелигенцијом, је приказан велики облак дима поред зграде која подсећа на Пентагон.
Према наводима портала „Тех кранч“, комбинација плаћених верификованих налога на Твитеру и вештачке интелигенције чини исувише лаким ширење дезинформација, док „Ен-Би-Си њуз“ наводи да је фотографија престравила инвеститоре што је довело до промена на берзи.
Prime example of the dangers in the pay-to-verify system: This account, which tweeted a (very likely AI-generated) photo of a (fake) story about an explosion at the Pentagon, looks at first glance like a legit Bloomberg news feed. pic.twitter.com/SThErCln0p
— Andy Campbell (@AndyBCampbell) May 22, 2023
Подсетимо, од краја априла, за плави верификациони беџ на Твитеру потребно је платити осам долара месечно, док та услуга не потврђује и идентитет корисника.
Лажна слика појавила се и на верификованом Твитер налогу под називом „Блумберг фид“, који би се врло лако могао помешати са правим налогом који је повезан са Блумбергом, јер је имао плави беџ. Потом су је према наводима „Ен-Би-Си“-ја, поделили и ретвитовали налози са стотинама хиљада пратилаца.
Компанија Твитер је од тада суспендовала ове налоге, али није јасно ко стоји иза њих и одакле потиче фотографија.
Ватрогасна служба у Арлингтону објавила је на Твитеру да „нема експлозије или инцидента у Пентагону или близу њега“.
Ник Вотерс, истражитељ компаније Белингкат, рекао је за „Ен-Би-Си њуз“ да паника око фотографије „никада није имала смисла“.
Confident that this picture claiming to show an "explosion near the pentagon" is AI generated.
— Nick Waters (@N_Waters89) May 22, 2023
Check out the frontage of the building, and the way the fence melds into the crowd barriers. There's also no other images, videos or people posting as first hand witnesses. pic.twitter.com/t1YKQabuNL
„На овој слици има доста упозорења. Када покушате да геолоцирате фотографију, не можете, јер то није право место. То није зграда која се налази било где у Вашингтону“, навео је Вотерс.
Tо није први пут да је лажна слика преварила кориснике интернета, али улози су већи када је на фотографији лажна експлозија зграде америчке владе, од папе у капуту марке „баленсијага“.
„АИ још није сјајан у стварању тачних локација и то се заиста може закључити са слике“, рекао је Вотерс.
Чинило се да је ширење твита престравило неке инвеститоре – индекс S&P 500 је нагло пао у неколико минута, али су касније губици надокнађени.